tvnpix
Aktualizacja:

Strażnicy rybaccy kłusowali na służbie

Społeczna straż rybacka złapała w nocy z niedzieli na poniedziałek kłusowników, którzy w okresie ochronnym łowili w dopływie Słupi w gminie Dębnica Kaszubska (woj. pomorskie) trocie. Okazało się, że to... członkowie straży, którzy patrolowali brzeg. Mężczyźni, emerytowani policjanci, zostali zatrzymani i przekazani prokuraturze. Informację otrzymaliśmy na Kontakt 24.

"Podczas zorganizowanej zasadzki na dopływie Słupi złapaliśmy o 2 w nocy na gorącym uczynku trzech kłusowników, którzy łowili trocie za pomocą osęki. Okazało się, że to członkowie społecznej straży rybackiej, którzy pełnili służbę. Patrolowali brzeg rzeki" - poinformował naszą redakcję jeden z członków straży rybackiej powiatu słupskiego.

"Jeden z nich uciekł, kiedy powiadomiliśmy policję. Zabezpieczyliśmy skłusowaną rybę oraz samochód, na którego zderzaku są ziarna ikry. Zasadzkę robiliśmy od tygodnia. Polowaliśmy na miejscowych kłusowników" - tłumaczył.

Jak poinformował Dariusz Kuczyński, komendant powiatowy społecznej straży rybackiej powiatu słupskiego, złapani członkowie straży nie wiedzieli o zorganizowanej zasadzce. "Mieliśmy podejrzenia, że to mogą być te osoby. Ich zadaniem było patrolowanie brzegu rzeki i zwalczenie kłusownictwa" - wyjaśnił.

Zatrzymano dwóch mężczyzn

W wyniku działań straży rybackiej policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn w wieku około 50 lat podejrzanych o kłusownictwo. "Zabezpieczyliśmy materiał dowodowy, a mężczyźni złapani na gorącym uczynku zostali przekazani prokuraturze" - powiedział nam podkom. Robert Czerwiński, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Słupsku. Jak dodał, dwaj zatrzymani to mieszkańcy Słupska, emerytowani policjanci. Prokurator zdecyduje czy mężczyźni usłyszą zarzuty.

"Najprawdopodobniej to nie są jedyne osoby, które zostaną zatrzymane. Policjanci ustalają osoby, które mogą mieć związek ze sprawą" - dodał rzecznik.

Za kłusownictwo w okresie ochronnym  grozi do 2 lat pozbawienia wolności. "Od 1 października do 31 grudnia obowiązuje zakaz połowu troci wędrownych. Co roku policjanci wraz z m.in. strażą rybacką prowadzą działania na rzecz ochrony tych ryb i patrolują brzeg rzeki"- powiedział Czerwiński.

Autor: js,kde/jaś,tka

Komentarze (1)

Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
~Gość

kazdom rybe powino sie łapac bez wyjontku

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   • Udostępnij komentarz w:
   • Kopiuj
   Pomoc | Zasady forum
   Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.