tvnpix
Foto: Halina Siwczyk

Stolica piosenki, malownicza Byczyna i góra św. Anny. Reporterzy 24 zapraszają na Opolszczyznę

Reporterzy 24 po raz kolejny udowadniają, że Polskę warto zwiedzać - zwłaszcza z aparatem w ręce. Tym razem razem z Wami odkrywamy uroki Opolszczyzny.
Reporterzy 24 zapraszają na Opolszczyznę

 

 

Reporterzy 24 i redakcja Kontaktu 24 kolejny raz zapraszają do podróży po Polsce. Do tej pory zwiedziliśmy już sześć województw:

Jak zwiedzić Małopolskę nie ruszając się z domu? Z Reporterami 24

Farma iluzji, Zalew Zegrzyński, warszawska starówka. Mazowsze oczami Reporterów 24

Morze, jeziora i... strzały z armaty. Reporterzy 24 zapraszają na Pomorze

Schody-kredki, kolebka rocka, pierwsza stolica i piramida. Odkryj Wielkopolskę z Reporterami 24

Padwa północy, Wietrzna Góra i polskie koniki. Reporterzy 24 zapraszają do województwa lubelskiego

Stolica polskiej piosenki, rycerze, fortyfikacje. Co warto zobaczyć w województwie opolskim?

Razem z Reporterami 24 tworzymy przewodnik po najciekawszych miejscach Polski. Podpowiadamy, które z nich warto odwiedzić i co w nich zobaczyć. Tym razem zwiedzamy województwo opolskie. W naszym Gorącym Temacie pokazywaliście swoje ulubione punkty na mapie regionu.

Stolica polskiej piosenki

Stolica województwa opolskiego nie należy do największych miast w Polsce, jednak zna je niemal każdy. Wszystko za sprawą Festiwalu Piosenki Polskiej, który odbywa się tam regularnie od 1963 roku. To tutaj sławę zdobywali znani w całym kraju artyści polskiej estrady.

 

 

Miasto położone nad Odrą to jednak nie tylko stolica piosenki, ale także niezwykle urokliwa przystań dla turystów, którzy poszukują jedynego w swoim rodzaju klimatu. Zabytki pamiętające każdą epokę, malownicze parki i klimatyczny rynek zachwycą niejednego gościa jednego z najstarszych polskich miast.

Byczyna - miasto otoczone murami

 

 

 

To małe miasteczko na Opolszczyźnie pochwalić się może przede wszystkim zachowanym układem urbanistycznym z XIV wieku. To właśnie w Byczynie zachowały się mury miejskie z fosą i Basztą Piastowską. Niemałą gratką dla turystów jest również XIV-wieczny kościół św. Mikołaja oraz barokowo-klasycystyczny ratusz. Warto wiedzieć, że pod murami tego miasta polska husaria pod wodzą Jana Zamoyskiego niemal zdziesiątkowała austriackie wojska Maksymiliana Habsburga w 1588 roku.

Akwen Dębowa - raj dla wędkarzy

 

Akwen Dębowa to niezwykła gratka dla amatorów spędzania wolnego czasu nad wodą. Duże na 65 hektarów jezioro przyciąga licznymi plażami, czystą wodą i atrakcyjną przestrzenią do spacerów. Spotkać tu można wielu wędkarzy, ponieważ tutejsza woda bogata jest w wiele gatunków ryb.

Park Krajobrazowy Góra św. Anny

 

 

 

Ten urokliwy park utworzono w 1988 roku dla ochrony wielu unikatowych zwierząt i około 800-set gatunków roślin. Spotkać tu można m.in. konwalię majową, len austriacki i i szparag lekarski. Park bogaty jest również w liczne zwierzęta takie jak borsuki i tchórze oraz oraz ponad 50 gatunków ptaków. Na szczycie Góry św. Anny znajduje się natomiast franciszkański klasztor, do którego przez cały rok ściągają tłumy pielgrzymów.

Polski Disneyland

Według wielu jest to najpiękniejszy zamek w Polsce - często określany polskim Disneylandem. Słynący z dużej ilości wież i pomieszczeń zamek przez cały rok przyciąga turystów swoim bajkowym urokiem. Dodatkowo otoczony jest rozległym parkiem, w którym rosną kilkusetletnie dęby i lipy, co nadaje temu miejscu niezwykłego charakteru.

Piękna natura

Opolszczyzna to także urokliwe pejzaże. Można je podziwiać przez cały rok.

 

 

 

 

 

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ Z OPOLSZCZYZNY, PRZYSŁANYCH PRZEZ REPORTERÓW 24.

Autor: mg/aw