tvnpix
Obłoki srebrzyste w Waszych obiektywach, Foto: LensTravel

"Spektakl był imponujący". Obłoki srebrzyste spowiły niebo

W całej Polsce od niedawna mamy okazję obserwować efektownie wyglądające obłoki. Za ich pojawianie się odpowiedzialne jest specyficzne oświetlenie planety. Niecodzienne zjawisko nie umknęło czujnym obiektywom Reporterów 24.

W poniedziałek nad ranem mieszkańcy Poznania mieli okazję zaobserwować interesujące zjawisko. Na niebie wręcz błyszczały obłoki srebrzyste.

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie od pana Mikołaja z LensTravel. Pan Mikołaj uczestniczy w projekcie panorama.poznań.pl., w ramach którego na dachach Urzędu Marszałkowskiego i Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu zamontowano po cztery kamery przekazujące obraz na żywo.

Kiedy patrzeć w niebo

- Obłoki srebrzyste są widoczne na niebie w okolicach przesilenia letniego, charakteryzującego się krótkimi i jasnymi nocami. Czas, w którym Słońce po zachodzie chowa się nie więcej niż 18 stopni pod północnym horyzontem, nazywamy białymi nocami. W takich warunkach tworzące się nad Arktyką obłoki doskonale odbijają światło słoneczne z drugiej strony planety. Dzięki temu wydaje nam się, jakby w środku nocy mieniły się srebrzysto-błękitnym blaskiem - powiedział Karol Wójcicki, popularyzator astronomii i autor bloga "Z głową w gwiazdach".

Wójcicki dodał również, że obłoki w tym roku pojawiają się prawie każdej pogodnej nocy od końca maja.
- Każdy mieszkaniec Polski ma szanse je dostrzec samodzielnie. Największe szanse mamy na obserwacje pomiędzy 22 i 23.30, a później między 1.30 i 3 - poinformował.

Czytaj też na tvnmeteo.pl

 

Autor: ml/map Źródło: tvnmeteo.pl/Kontakt 24

Komentarze (0)

Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Pomoc | Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.