tvnpix

Silne burze na południu. Ruda Śląska pod wodą

Zalane samochody, zatopione piwnice, to efekt ulewy, jaka w nocy przeszła nad Rudą Śląską (woj. śląskie) i jej okolicami. Najwięcej szkód odnotowano przy ul. Zgrzebnioka, gdzie osiedlowy parking zamienił się w jezioro. Trudna sytuacja dotyczy także innych powiatów. Na terenie województwa śląskiego odnotowano ponad 150 zgłoszeń związanych z podtopieniami. Zdjęcia zalanego osiedla w Rudzie Śląskiej oraz innych podtopionych miejscowości nadesłali internauci i Reporterzy 24.

Mieszkańcy Rudy Śląskiej, którzy zostali poszkodowani w wyniku nocnej nawałnicy mogą liczyć na pomoc miasta. W rozmowie z reporterem TVN24 prezydent Grażyna Dziedzic obiecała tysiąc złotych pomocy dla każdego poszkodowanego w nocnej ulewie.

Jak poinformował dyżurny Komendy Miejskiej Straży Pożarnej w Rudzie Śląskiej, po ulewie do strażaków wpłynęło około 30 zgłoszeń dotyczących podtopionych piwnic. Strażacy uczestniczyli także w odpompowywaniu deszczówki zalegającej na ul. Zgrzebnioka.

"Na miejscu są pracownicy energetyki, którzy odłączają prąd. Obecni są także pracownicy Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych, którzy zajmują się oczyszczaniem studzienek" - informował rano dyżurny.

Sytuację w godzinach porannych utrudniały opady deszczu, trwające od godziny 2 w nocy.

Ponad 150 zgłoszeń. Podtopione piwnice, zalane drogi

Ogółem, z terenu województwa śląskiego do strażaków wpłynęło około 150 zgłoszeń.

"Pierwsze zgłoszenia wpłynęły do nas w piątek wieczorem i napływają do tej pory. Dotyczą głównie podtopień, zalanych piwnic. Strażacy odpompowują wodę na drodze wojewódzkiej nr 794 na terenie powiatu zawierciańskiego oraz na drodze krajowej nr 46 na terenie powiatu częstochowskiego. Występujące tam opady są tak intensywne, że kanalizacja nie jest w stanie odprowadzić takiej ilości deszczówki" - poinformował dyżurny Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Krakowie.

Ewakuowany budynek

Około południa ewakuowano mieszkańców jednego z budynków w miejscowości Biała Wielka (powiat częstochowski).

"Koryta małych rzeczek, przechodzących przez miejscowości Lgoczanka, Ślęzany, Lelów i Biała Wielka wypełniły się po nocnej nawałnicy. Obecnie monitorujemy ich stan. W miejscowości Biała Wielka podjęto decyzję o ewakuacji jednego w budynków” – poinformował dyżurny Komendy Miejskiej Straży Pożarnej w Częstochowie.

 


Autor: ak/mj