tvnpix
Polacy protestowali w całym kraju

"Są ludzie, którzy cenią wolność". Reporterzy 24 na protestach w obronie sądów

"Kłodzczanie wspierają sędziów", "nawet w tak małym miasteczku, Hrubieszowie, są ludzie, którzy cenią wolność i są po prostu za uczciwością". Na Kontakt 24 wysyłaliście zdjęcia z protestów w obronie sądów.

 

 

 

 

 

RELACJA Z PROTESTÓW W OBRONIE SĄDÓW NA TVN24.PL

Punktualnie o godzinie 18 przed sądami w całej Polsce i przed Sejmem w Warszawie zebrały się tłumy, by sprzeciwić się projektowi zmian w ustawach o sądach powszechnych i SN autorstwa Prawa i Sprawiedliwości. Demonstracje odbywają się pod hasłem "Dziś sędziowie - jutro Ty".

"Nawet u nas w tak małym miasteczku są ludzie, którzy cenią wolność i są po prostu za uczciwością. Jestem dumny z mojego kochanego Hrubieszowa" - pisał pan Remik 111. "Kłodzczanie wspierają sędziów" - napisał Janusz.

"Rozdaliśmy przechodniom kilkadziesiąt konstytucji. Zapaliliśmy świecę, którą razem z konstytucją zostawiliśmy przed drzwiami sądu" - napisał ze Strzelec Krajeńskich Gacek.

Od Reportera 24 kermit128 otrzymaliśmy nagranie z Kętrzyna. Słychać na nim, jak zebrani ludzie skandowali "konstytucja", "wolne sądy", "zwyciężymy".

Krytyczne opinie projektu

12 grudnia posłowie klubu PiS złożyli projekt nowelizacji ustaw o ustroju sądów powszechnych, o Sądzie Najwyższym i innych ustaw, który przewiduje między innymi "możliwość złożenia z urzędu takich sędziów, którzy domniemywaliby sobie możliwość podważania Krajowej Rady Sądownictwa". Projekt zakazuje też samorządom sędziowskim "podejmowania uchwał wyrażających wrogość wobec innych władz".

W poniedziałek Komisja Europejska zapowiedziała, że będzie analizować projekt pod kątem zgodności z unijnymi zasadami niezależności w wymiarze sprawiedliwości. We wtorek Sąd Najwyższy opublikował liczącą ponad 40 stron krytyczną opinię dotyczącą projektu. W środę Biuro Analiz Sejmowych również odniosło się do projektu krytycznie, publikując swoje uwagi na ponad 60 stronach.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Autor: jw//ank