tvnpix
Foto: Zima

Pożar w rejonie miejscowości Trogir w Chorwacji

Pożar wybuchł w okolicy miejscowości Seget Gornji w Chorwacji. Ogień zaczął szybko się rozprzestrzeniać. Walkę z żywiołem obserwują przebywający w Chorwacji Reporterzy 24, którzy przesyłają nam swoje nagrania i zdjęcia.

Według chorwackich serwisów informacyjnych, pożar wybuchł w poniedziałek około godziny 10.30 w okolicy miejscowości Seget Gornji, położonej w pobliżu Trogiru w Chorwacji.

Ogień zaczął się szybko rozprzestrzeniać wzdłuż drogi, z powodu silniejszego wiatru.

Lokalne serwisy informują, że istnieje niewielkie ryzyko, że płomienie obejmą budynki i domy, zastrzeżono jednak, że sytuacja jest dynamiczna i wszystko się może zmienić.

Około godziny 13 poinformowano, że ogień objął jeden z domów w wiosce Hrabar.

"Zdaje się, że pożar cały czas się rozprzestrzenia"

Jedną z osób, która przesłała do nas nagranie z pożaru jest pan Zbigniew, który w Chorwacji spędza urlop. - Jesteśmy na wyspie, w bezpiecznej odległości, na campingu. Od kilku godzin obserwujemy to, co dzieje się w Trogir - opisywał.

- W tej chwili działają tam na pewno trzy samoloty oraz jeden śmigłowiec, które próbują ugasić pożar, ale zdaje się, że cały czas się rozprzestrzenia, przenosi na wzgórza. Teraz akurat jest taki moment, że wygląda, jakby płomienie przygasały, ale tak było już kilka razy wcześniej, a później znowu dało się zobaczyć żywy ogień - o godzinie 15 relacjonował pan Zbigniew.

Reporter 24 zaznaczył, że w miejscu, w którym przebywa, nie podjęto żadnych ewakuacji. - To jest za daleko, naszą wyspę od miasta dzielą dwa mosty - powiedział.

80 strażaków i 25 pojazdów

Z pożarem walczy kilkudziesięciu strażaków z miejscowości takich jak Solin, Seget Vranjica, Kastela i Trogir.

- W terenie działa z pewnością 80 strażaków i 25 pojazdów, ale pomocy ciągle przybywa. W gaszeniu ognia pomaga na przykład dwóch Kanadyjczyków. Płonie makia i niska roślinność, a ogień rozprzestrzenia się w kierunku południowo-wschodnim - powiedział komendant powiatowy Ivan Kovacevic.

Na miejscu pracuje także policja, która reguluje płynność ruchu pojazdów po jednym pasie drogi DC 58. Drugi został przeznaczony dla strażaków, aby bez przeszkód mogli pracować nad usunięciem zagrożenia. Lokalny departament policji zaapelował do kierowców o ostrożność.

Miejscowości Seget Gornji i Marinska Zagora zostały prewencyjnie odcięte od prądu. Przyczyna wybuchu pożaru nie jest znana.

Czytaj więcej na tvnmeteo.pl

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Autor: est, kw/ak Źródło: Kontakt 24, tvnmeteo.pl, 24sata.hr, dnevnik.hr, slobodnadalmacija.hr