tvnpix
Zorza w obiektywie Reportera 24, Foto: adi bula

"Niewyobrażalny taniec na niebie". Reporter 24 w roli łowcy zórz

Magnetyzująca, potężna i piękna. Reporter 24, który spędził już wiele godzin na podziwianiu niezwykłego zjawiska jakim jest zorza polarna, przedstawia efekt swoich obserwacji. Łowca zórz zachęca do krótkiej wyprawy na Islandię i obejrzenia niezwykłego tańca na niebie.

Zorza polarna jest jedną atrakcji, które przyciągają turystów do Islandii. Jak zauważył Reporter 24 adi bula, tamtejsze firmy przewozowe organizują specjalne wycieczki, w czasie których można podziwiać niezwykłe zjawisko. W Reykjaviku znajduje się nawet Centrum Zorzy Polarnej, gdzie na filmach i zdjęciach można oglądać ją przez cały rok. Na żywo zorzę można podziwiać w Islandii od października do kwietnia.

Podniebne przedstawienie

Jak relacjonował Reporter 24, po ostatnim dużym przesileniu słonecznym można było zaobserwować na nocnym gwieździstym niebie w Reykjaviku moc i potęgę zorzy polarnej. - W całej swej okazałości dała przepiękne podniebne przedstawienie. Jest atrakcją numer jeden w okresie zimowym w przewodniku każdego turysty - podkreślił adi bula.

Czekając na kolorowy taniec

Reporter 24 jest miłośnikiem tego niezwykłego zjawiska.

- Zorzę obserwuję od kilku lat. Można powiedzieć, że jestem łowcą. Często spędzam po kilka godzin w aucie w kilku miejscach, obserwując niebo nad Reykjavikiem, czekając na pojawienie się zorzy. Efekty na żywo są niewyobrażalne. Kolorowy taniec i odrobina dreszczyku, emocji. Niesamowita adrenalina. Czasami nawet jest strasznie, jakby coś się miało z tym niebem stać. Niesamowite przeżycie - opisywał adi bula.

Jak powstaje zorza?

Zorza polarna powstaje w wyniku interakcji magnetosfery Ziemi i wiatru słonecznego. Naładowane cząstki wyrzucane przez Słońce w atmosferze ziemskiej ulegają wzbudzeniu i uwalniają swoją energię, przez co na niebie widoczne są zielone, żółte, fioletowe i różowe smugi światła.

Kolor zorzy zależy głównie od określonego gazu, który dotrze do  ziemskiej atmosfery. Na czerwono i na zielono świeci tlen, natomiast azot jest widoczny na niebie w kolorach purpury i bordo. Lżejsze gazy - wodór i hel - świecą w tonacji niebieskiej i fioletowej.

Autor: ak//popi Źródło: Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Komentarze (0)

Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Pomoc | Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.