tvnpix

"Nie śniłem o tym w najpiękniejszych snach"

W przyrodzie występuje wiele niezwykłych zjawisk. Często zdarza się, że trwają zaledwie kilka chwil i bardzo trudno je zaobserwować. Jednemu z Reporterów 24 udało się "upolować" jedno z nich. Zarejestrował na zdjęciach niemal nieuchwytny zielony błysk.

Zdjęcia zielonego promienia, zwanego też zielonym błyskiem (ang. green flash), dostaliśmy na Kontakt 24 od vitoosa. Internaucie udało się zarejestrować zjawisko na zdjęciach zachodzącego słońca. Reporter 24 wykonał je w środę na Podkarpaciu.

- O sfotografowaniu zjawiska green flash nie śniłem nawet w najpiękniejszych snach. A tu zupełnie przypadkiem, dopiero po skopiowaniu zdjęć na komputer, okazało się, że mi się to udało - mówi Reporter 24 o nicku vitoos. 

Kiedy można zobaczyć?

Zielony promień można zaobserwować jedynie przez krótką chwilę podczas zachodu oraz wschodu słońca. Tuż powyżej zachodzącego lub wschodzącego Słońca widać wtedy niewielki najczęściej zielony obszar. Zielony błysk może być obserwowany z każdej wysokości (nawet z samolotu) i na każdej szerokości geograficznej. Zazwyczaj zjawisko najłatwiej zobaczyć nad morzem i w miejscach, gdzie widoczny jest horyzont.

Jak powstaje zielony promień

Zjawisko można obserwować dzięki załamaniu światła w atmosferze. Światło porusza się wolniej w znajdującym się niżej powietrzu o większej gęstości. Przez to światło, wpadając do atmosfery, ulega załamaniu. Gdy ciało niebieskie jest nisko nad horyzontem, następuje rozszczepienie światła.

O zielonym promieniu przeczytasz także na portalu tvnmeteo.pl

Autor: zupi/map Źródło: Kontakt 24, tvnmeteo.pl, wikipedia

Komentarze (0)

Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Pomoc | Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.