tvnpix
Foto: PKW Czernicki2017

Nie mogli złożyć życzeń osobiście. Wysłali mamom niezwykłe zdjęcie

Pływając od kilku miesięcy po morzu nie mogą spotkać się z bliskimi. Dlatego w Dzień Matki marynarze Polskiego Kontyngentu Wojskowego Czernicki 2017 postanowili złożyć swoim mamom życzenia w niecodzienny sposób, wysyłając im zdjęcie wielkiego serca.

Marynarze Polskiego Kontyngentu Wojskowego Czernicki 2017 wypłynęli z portu macierzystego w Świnoujściu 5 stycznia. Obecnie znajdują się na Morzu Śródziemnym. Do kraju wrócą w lipcu.

Marynarze dla Matek

Dla swoich matek, z okazji przypadającego na dziś święta, przygotowali życzenia do których dołączyli wyjątkowe zdjęcie.

- Dla wszystkich Mam, które czekają w kraju na nasz powrót, dla Mam naszych dzieci, którymi opiekują się podczas gdy my wypełniamy swoje obowiązki na misji - wielkie serce od całego Polskiego Kontyngentu Wojskowego Czernicki 2017! - napisali marynarze w mailu.

- Marynarze tego dnia kierują również życzenia dla Matek Chrzestnych okrętów Marynarki Wojennej RP – osób szczególnie ważnych dla każdego związanego z morzem - przekazał w rozmowie z nasza redakcją kmdr. ppor. Czesław Cichy, oficer prasowy Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupy 2.

Marynarze mogą kontaktować się z rodzinami przez telefon satelitarny i wysyłać maile. - To nie to samo, co kontakt osobisty - podkreśli oficer.

Międzynarodowe manewry

W czasie manewrów na Morzu Śródziemnym i Morzu Czarnym marynarze współpracowali z okrętami 11 państw: Bułgarii, Czarnogóry, Egiptu, Grecji, Hiszpanii, Malty, Niemiec, Rumunii, Turcji, Ukrainy oraz Włoch.

- Łącznie ORP Czernicki pokonał już blisko 11 tysięcy mil morskich. Odwiedził także 16 portów w ośmiu krajach demonstrując obecność Polski w strukturach NATO - wyjaśniał kmdr ppor. Czesław Cichy.

Jak poinformował oficer prasowy, na ORP Czernicki jest teraz 70 marynarzy.

- Głównym celem manewrów Spanish Minex, w jakich obecnie uczestniczy ORP Czernicki,  jest doskonalenie współpracy w międzynarodowych zespołach podczas symulowanej operacji przeciwminowej - sprecyzował kmdr. ppor. Czesław Cichy.

Autor: ak//gw