tvnpix
Zalana kopalnia piasku w Erftstadt Blessem , Foto: Tomek, Kontakt 24

Nawałnica zamieniła pola w osuwisko. Krajobraz miasta po przejściu powodzi

W zachodnich Niemczech trwa liczenie strat po powodziach. W miasteczku Blessem, będącym częścią gminy miejskiej Erftstadt w Nadrenii Północnej-Westfalii, ustępująca woda zgromadziła się w powstałym w wyniku gwałtownych nawałnic osuwisku. Na nagraniu, które otrzymaliśmy na Kontakt 24 widać, jak pola i lokalna żwirownia zamieniły się w potężne rozlewisko.

W Nadrenii-Palatynacie i Nadrenii Północnej-Westfalii (NRW) trwają akcje ratunkowe i porządkowe. Podczas gdy masy wody powoli ustępują z niektórych zalanych terenów, trwa poszukiwanie zaginionych. Dotychczas niemieckie władze potwierdziły śmierć co najmniej 157 osób. Wiele domów zostało zniszczonych, podobnie jak mosty, drogi i linie kolejowe.

Jednym z najbardziej dotkniętych przez powodzie miast jest Erftstadt-Blessem w Nadrenii Północnej-Westfalii. Tuż po przejściu powodzi wiele domów znalazło się niemal całkowicie pod wodą. W okolicach żwirowni obsunęła się ziemia, zamieniając lokalne pola w głębokie osuwisko.

"Krok po kroku będziemy przywracać świat do porządku"

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy wideo wykonane przez Reportera 24, pana Tomka. Materiał został zarejestrowany 17 lipca, dwa dni po przejściu fali powodziowej przez miasto. Widać na nim, że pola i osuwisko powstałe podczas powodzi, całkowicie zalała woda, zamieniając ten teren w jezioro.

Dotknięte przez powodzie zachodnie Niemcy odwiedziła w niedzielę kanclerz Angela Merkel. - Język niemiecki prawie nie zna słów na określenie takich spustoszeń - powiedziała w czasie wizyty w gminie Schuld w Nadrenii-Palatynacie. Jak mówiła, rząd przyjmie program pomocowy już w środę. - Rządy federalne i krajowe będą działać razem, aby krok po kroku przywrócić świat do porządku – zadeklarowała.

Czytaj więcej na tvn24.pl

Autor: ft/kab Źródło: PAP, Kontakt 24, tvn24.pl