"Najlepszy prezent urodzinowy. Dzięki kosmosie!". Reporterzy 24 na tropie bolida
"Zdjęcie zrobione na cmentarzu Parafialnym w Czernicach Borowych (woj. mazowieckie)"
"Po godzinie 19 nad Wielkopolską spadł meteoryt. Widok był bardzo zbliżony do tego nad Czelabińskiem, bardzo jasne lekko niebieskie światło rozjaśniło całe niebo po chwili została tylko jasna smuga, fotografowałem akurat inny kawałek nieba, lecz widać na zdjęciu jak zrobiło się jasno"
Zachwycający spektakl na polskim niebie można było zobaczyć w sobotni wieczór. W sieci zawrzało, również na Kontakt 24 dostaliśmy wiele wiadomości o kuli ognia widzianej na niebie.
Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik poinformował na swoim fanpage'u "Z głową w gwiazdach" o bardzo jasnym rozbłysku na północnym niebie.
- Przed chwilą wydarzyło się coś niesamowitego - mówił. - Na lewo od Wielkiego Wozu zobaczyłem gigantycznego bolida. Miał zielono-żółtą barwę. Pozostawił po sobie ślad na kilkadziesiąt sekund - dodał.
Wielu świadków zdarzenia
Otrzymaliśmy informacje od setek osób, które widziały bardzo jasny rozbłysk. "Ładnie to wyglądało, najpierw zrobiło się bardzo jasno. Potem było widać to 'coś' i później przez kilka sekund dużą smugę" - relacjonował Mariusz.
"Też z mężem to widzieliśmy. Śliczny kolor, mega rozbłysk światła, chwila i została smuga dymu" - pisała Nesca. "Aż mi się nogi ugięły z wrażenia!" - dodała mrowa889. "To było niesamowite. Biała kula i te 'iskry'. Nigdy czegoś takiego nie widziałem", "najlepszy prezent urodzinowy. Dzięki kosmosie!" - pisali kolejni internauci.
Zagadka rozwiązana?
Nagrania rozbłysku analizują eksperci, którzy mają już pierwsze wnioski.
"Na chwilę obecną możemy powiedzieć, że meteoroid, który wszedł w ziemską atmosferę pochodził z roju Taurydów Północnych. W przypadku zjawisk pochodzenia kometarnego nie ma mowy o tym, aby do powierzchni Ziemi zdołał dolecieć jakikolwiek meteoryt" - zaznaczają specjaliści z Pracowni Komet i Meteorów.
"Taurydy to rój meteorowy pochodzący od komety 2P/Encke. Nie wyróżnia się on specjalnie swoją aktywnością. Zenitalna liczba godzinna (ZHR), czyli liczba meteorów, które zaobserwować możemy w idealnych warunkach pogodowych oraz radiantem w zenicie wynosi ok. 5 zjawisk na godzinę. Rój ten często zaskakuje bardzo jasnymi zjawiskami. Dodatkowo w tym roku według modelu brytyjskiego astronoma Davida Asher’a, Taurydy pomiędzy 29 października a 10 listopada powinny wykazać wyraźnie większą aktywność niż w latach ubiegłych. Ostatnio tego typu sytuacja miała miejsce w 2005 roku" - piszą dalej.
Ty również widziałeś to niesamowite zjawisko? Czekamy także na Wasze komentarze, zdjęcia i nagrania!
"Zjonizowany ślad w atmosferze po przelocie bolidu z roju Taurydów. Zdjęcia zrobione w okolicach Szubina"