tvnpix
Marznący deszcz na Podkarpaciu, Foto: zloty_2000

Jedną szybę opuścił, drugą musiał rozbić. Opady marznące na Podkarpaciu

Reporter 24 opuścił szybę w samochodzie, a za nią zastał kolejną, którą musiał już rozbić. "Przed wyjazdem trzeba jakoś przewietrzyć wnętrze auta" - skomentował. Nagranie z pokrytego lodem Podkarpacia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

W nocy ze środy na czwartek występowały opady marznącego deszczu. Efektów tego zjawiska doświadczyli mieszkańcy Podkarpacia.

Pokryte lodem były jednak nie tylko ulice i chodniki, które widać na zdjęciach od Reporterów 24. Jeden z nich wysłał nagranie z czwartkowego poranka. Siedzi w samochodzie, w którym opuścił już boczną szybę. Za nią jednak znajduje się... kolejna szyba. Tym razem lodowa. Na filmie widzimy moment jej rozbicia. "Przed wyjazdem trzeba jakoś przewietrzyć wnętrze auta" - skomentował autor.

W kilku powiatach województw małopolskiego i podkarpackiego nadal obowiązują ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki przed marznącymi opadami.

Marznący deszcz - jak powstaje?

Marznący deszcz jest niebezpiecznym zjawiskiem. Powstaje wówczas, gdy krople deszczu lub wilgoć opadają na podłoże o temperaturze poniżej zera stopni Celsjusza. Zimna powierzchnia powoduje ich samoistne zamarzanie.

Czym różni się gołoledź od marznącego deszczu? Aby wystąpiła gołoledź, muszą pojawić się opady śniegu. Ich płatki napotykając warstwę ciepłego powietrza, topnieją i przechodzą w krople deszczu. Następnie zamarzają w wyniku zetknięcia z wychłodzonym powietrzem.

Do innych groźnych zjawisk powodujących tak zwaną "szklankę" na drogach należą oblodzenie, szron i deszcz lodowy.

Czytaj też na tvnmeteo.pl.

Autor: pś/aw Źródło: tvnmeteo.pl