tvnpix
Krajobraz po wichurach, Foto: Kontakt 24

"Jak po wojnie". Niszczycielska siła żywiołu. Relacje Reporterów 24

Połamane drzewa, zerwane dachy, przewrócone ciężarówki, a nawet trąba powietrzna. Zdjęcia i filmy, jakie otrzymaliśmy od Was na Kontakt 24, świadczą o sile żywiołu, z którym musieli zmierzyć się mieszkańcy kilku regionów Polski. "Krajobraz jak po wojnie" - pisali do nas Reporterzy 24, którzy przesyłali materiały pokazujące, jakie są skutki wtorkowych wichur.
Wielkie wichury nad Polską Źródło: TVN 24

Trąba powietrzna w Wielkopolsce

Jak poinformował rzecznik PSP st. bryg. Paweł Frątczak, przez dobę - do godz. 5.30 - było 2 tys. 444 interwencji związanych z silną wichurą, z czego 1250 we wtorek. Najwięcej interwencji odnotowano w województwach: dolnośląskim - 768, lubuskim - 315, wielkopolskim - 249, opolskim - 200 i małopolskim - 180. CZYTAJ WIĘCEJ

Najwięcej zniszczeń było w Henrykowie i Olszewie. Jak informowali mieszkańcy, w tych rejonach przeszło tornado. Potwierdziła to synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek, która poinformowała, podczas trąby wiało z prędkością od 64 km/h do 116 km/h.

 

 

Przewrócone ciężarówki, wyrwane drzewa, zniszczone auta

Paweł Frątczak poinformował, że w miejscowości Sokołowsko (woj. dolnośląskie) zostały poszkodowane dwie osoby. Na samochód przewróciło się drzewo.

W kraju uszkodzonych zostało w wyniku wichur ok. 400 budynków w mniejszym lub większym stopniu, w tym ponad 150 budynków mieszkalnych - wyliczał Frątczak. Najwięcej było ich w woj. dolnośląskim - 169, z czego 48 mieszkalnych - podał.

- Nadal prowadzone są kolejne interwencje w kraju, ten bilans na pewno się zmieni - zaznaczył. Są tysiące połamanych drzew, zablokowanych było wiele ulic w miastach i dróg. W woj. dolnośląskim do zablokowania dróg doszło na drogach krajowych numer 3, 5 i 12. - Trudna sytuacja w powiatach zgorzeleckim, lubańskim, oławskim i mieście Wrocławiu - podał.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wiatr nie ustąpi

Wichury nie ustąpią również w środę. Jak informuje tvnmeteo.pl, na zachodzie i północy kraju wiatr osiągnie prędkość 70 km/h. Na wschodzie i południowym wschodzie porywy wiatru osiągną 80 km/h. Najsilniej ma wiać na Pomorzu. Tam odnotujemy nawet 100 km/h.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed wiatrem drugiego stopnia dla pięciu województw - lubuskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego, kujawsko pomorskiego i łódzkiego.

Autor: mg,sc/aw,tka