tvnpix
Foto: irek84

Inwazja biedronek azjatyckich. „Brudzą ściany”, "gryzą"

W Polsce masowo pojawiły się biedronki azjatyckie. - Brudzą ściany swoją żółtą wydzieliną, gryzą, próbują się dostać do wnętrza budynku, gdzie pewnie chcą przezimować - poinformował Reporter 24 irek84. Zdjęcia i nagranie przedstawiające owady otrzymaliśmy na Kontakt 24.

- Pojawiają się w dzień, kiedy świeci słońce, w milionach egzemplarzy i atakują wszystko. Brudzą ściany swoją żółtą wydzieliną, gryzą, próbują się dostać do wnętrza budynku, gdzie pewnie chcą przezimować. Biedronki są różnego koloru - od czarnych z czerwonymi kropkami, poprzez brązowe z żółtymi kropkami i czerwone z czarnymi - o inwazji biedronek informował z Dobigniewa (Lubuskie) Reporter 24 irek84.

Inwazja biedronek azjatyckich

Jak informuje portal tvnmeteo.pl, nie są te sympatyczne, pożyteczne owady z czarnymi kropkami na czerwonym grzbiecie. Azjatyckie biedronki trochę się od nich różnią. Znane pod łacińską nazwą Harmonia axyridis powinny budzić wiele obaw. Mogą uczulać, a nawet ugryźć. Do tego można się na nie natknąć też w naszych domach.

- Biedronka azjatycka o tej porze roku rozpoczyna masowe migracje. Potrafi przelecieć duże odległości - mówił na antenie TVN24 doktor Grzegorz Zaleśny z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Nazywana jest też arlekinem, harlekinem, od angielskiej nazwy Harlequin ladybird.

Mogą uczulać

- Substancja, którą produkują, wydzielana w przerwach między stawami w kończynach, służy im do obrony, a przy okazji może wywołać alergię - tłumaczył Zaleśny.

Jeśli znajdziemy na naszym ciele bądź na ubraniach żółte plamki, możemy się spodziewać, że chodziła po nas biedronka azjatycka. Żółta wydzielina może powodować reakcję alergiczną skóry, albo układu oddechowego.
- Biedronka może ugryźć, ale tych ugryzień nie ma się co bać - uspokajał Zaleśny.

Po kropkach ją poznamy

"Zwykła" biedronka ma na grzbiecie siedem kropek. U biedronek azjatyckich jest ich znacznie więcej. - Te kropki nie są regularne w kształcie, potrafią zlewać się w większe plamy i może ich być nawet 21 - tłumaczył Zaleśny.

Czytaj też na tvnmeteo.pl

Autor: dd/ak Źródło: TVNMeteo