tvnpix
Foto: Kakka

Etna się przebudziła. "W powietrzu czuć zapach siarki"

Etna, najwyższy wulkan Europy, ponownie wyrzuca z siebie kłęby wulkanicznego pyłu. W niedzielę w rejonie stożka zanotowano zwiększoną aktywność sejsmiczną oraz zaobserwowano wylew lawy. Zdjęcia i nagranie zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Etna, najwyższy aktywny wulkan Europy, po raz kolejny daje znać o swojej obecności. W niedzielę z jednego z kraterów zaczęły wydobywać się kłęby wulkanicznego pyłu, pojawił się także niewielki wylew lawy. W regionie zanotowano również zwiększoną aktywność sejsmiczną.

Czytaj również na tvnmeteo.pl

Lotnisko pracuje bez zmian

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy informacje na temat aktywności wulkanu od pani Eweliny, która przebywa teraz na Sycylii.

- Jestem na wycieczce objazdowej kamperem. Byliśmy na plaży, kiedy zauważyliśmy, że nad Etną tworzą się chmury. Myśleliśmy, że zanosi się na burzę. Okazało się jednak, że to erupcja Etny. W powietrzu czuć zapach siarki. W kościołach biją dzwony - opowiadała.

Jak podkreśliła włoska agencja informacyjna ANSA, emisja pyłu wulkanicznego nie wpłynęła na pracę międzynarodowego lotniska w Katanii. Wypływ lawy ograniczył się do obszaru krateru. Narodowy Instytut Geofizyki i Wulkanologii nie zwiększył również poziomu ostrzeżeń przed aktywnością wulkaniczną.

 

Autor: as Źródło: ANSA, Reuters, Kontakt 24