tvnpix
Eksperci odpowiadają na Wasze pytania, Foto: Shutterstock

"Co z zasiłkami?", "dochód netto czy brutto?". Wy pytacie o 500+, TVN24 BiS odpowiada

Przesłaliście nam mnóstwo pytań na temat programu Rodzina 500+. Na część z nich odpowiedział już Paweł Blajer, dziennikarz TVN24 BiS. Redakcja Kontaktu 24 zachęca Was do dzielenia się kolejnymi wątpliwościami!
TVN24 BiS odpowiada na Wasze pytania o 500+ Źródło: TVN24 BiS

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy od Was mnóstwo pytań dotyczących programu Rodzina 500+. Pytacie o to, jakie trzeba spełnić warunki, by otrzymać wsparcie z państwowej kasy, przedstawiacie też sytuacje, w jakich się znajdujecie.Wciąż czekamy na Wasze pytania, które możecie zadawać w gorącym temacie Kontaktu 24. Oglądajcie programy Poranek na BiS oraz Biznes dla Ludzi w TVN24 BiS. Eksperci postarają się rozwiać Wasze wątpliwości. Poniżej prezentujemy odpowiedzi na kilka zadanych przez Was pytań, których udzielił Paweł Blajer, dziennikarz TVN24 BiS.

ZADAJ PYTANIE O PROGRAM RODZINA 500 PLUS W GORĄCYM TEMACIE KONTAKTU 24

Pytanie 1, autor - Haloszka: Czy urząd miasta może przeznaczyć na moje zadłużenie moje świadczenie?

Nie będzie tak, ponieważ wpisano do tej ustawy zastrzeżenie, że jakakolwiek egzekucja komornicza albo administracyjna nie będzie mogła być prowadzona w stosunku do osób otrzymujących świadczenie 500 plus. Świadczenie zostało przypisane do dzieci, rodzice - zgodnie z intencją ustawodawcy - są tylko osobami, które mają tymi pieniędzmi dobrze gospodarować. Te środki nie mogą zostać zatrzymane tylko dlatego, że rodzice narobili długów.

Pytanie 2, autor - Mama:  A co z matkami, które są po rozwodzie i mają jedno dziecko, ale są w związku i mają drugie dziecko. Czy im też będzie należało się 500 plus?

To bardzo skomplikowana sytuacja. Z punktu widzenia wnioskodawcy nie ma znaczenia czy jest on po rozwodzie, czy w innej sytuacji . Liczy się to, ile jest dzieci w gospodarstwie domowym. Ile dzieci przebywa w większości czasu u konkretnego rodzica. Nawet jak mama ma drugie dziecko z innym partnerem, ale te dzieci żyją w jednym domu, to wówczas na to drugie dziecko zawsze będzie przysługiwało 500 złotych. Na pierwsze konieczna będzie weryfikacja dochodu.

Z automatu samotny rodzic nie dostaje z mocy samej ustawy 500 złotych

Paweł Blajer, TVN24 BiS

Pytanie 3, autor - Keja2: Jestem studentem na studiach dziennych, nie pracuję, wychowuję samotnie córkę (ma 6 miesięcy). Nie byłam zamężna, nie otrzymuję alimentów od ojca dziecka. Sama jestem na utrzymaniu rodziców póki studiuję.

W tym pytaniu zawarte jest to, co uderza w rodziców tych dzieci, którzy maja jedna pociechę i są samotnymi rodzicami. Na pewno potrzebna jest weryfikacja dochodu, z automatu samotny rodzic nie dostaje z mocy samej ustawy 500 złotych. Trzeba przejść weryfikację dochodu na każdego członka rodziny, potrzebne jest złożenie wszystkich dokumentów, by ustalić, czy w przypadku rodziny jest dochód poniżej 800 złotych na członka rodziny. Drugi problem to konieczność podzielenia przez większą liczbę członków rodziny. Mogą tego limitu nie osiągnąć.

Pytanie 4, autor - Ewa: Czy po wejściu w życie 500 złotych na dziecko będą też zasiłki rodzinne?

W tej kwestii nic się nie zmienia. Wszystkie świadczenia rodzinne będą nadal wypłacane, 500 złotych nie ma na nie żadnego wpływu.

Pytanie 5, autor - Zuza: Czy do kryterium dochodowego 800 lub 1200 złotych z dzieckiem niepełnosprawnym, pod uwagę brany jest dochód netto czy brutto?

Pod uwagę brany jest dochód netto. Zawsze weryfikacja dochodów odbywa się w oparciu o łączny dochód, który otrzymujemy "na rękę".

Pytanie 6, autor - Jomu: Jeśli mam troje dzieci, ale jedno ma 21 lat, a dwoje pozostałych jest niepełnoletnich, to czy przysługuje mi na tych dwoje po 500 złotych niezależnie od dochodów?

Wszystkie dzieci, które mają mają powyżej 18 lat i nawet są na utrzymaniu rodziców, niestety nie są uwzględniane w programie.

Autor: sc/popi Źródło: TVN24 BiS