tvnpix
Podwyżki za wywóz śmieci w Warszawie

500 procent podwyżki za wywóz śmieci. "Jestem przerażona i zdruzgotana"

Na Kontakt 24 napisała pani Monika z warszawskiego Ursusa. Z zestawienia miesięcznych opłat, które nam przekazała, wynika, że za wywóz śmieci zapłaci 331 złotych. Jak zaznacza, dotychczas płaciła 65 zł. To efekt zmian naliczania opłat za odpady, które weszły w życie od 1 kwietnia.

W czwartek z redakcją Kontaktu 24 skontaktowała się pani Monika, mieszkanka Ursusa. Pokazała rachunek za wywóz śmieci, który od 1 kwietnia będzie wynosił ponad 331 złotych.

- Jestem przerażona i zdruzgotana. Kiedy zobaczyłam na rachunku kwotę 331 złotych, zatkało mnie. Mam troje nastolatków w domu. Od małego uczyłam ich segregacji śmieci i dbania o planetę. Wiadomo, zanim się uzbiera dany kosz, trochę minie. Przecież nie wyrzucamy z mieszkania w bloku tony odpadów dziennie. Wcześniej płaciliśmy 65 złotych. Czuję się upokorzona - relacjonowała.

Jestem z zawodu nauczycielką. 331,87 to dla mnie olbrzymie pieniądze. Bardzo to przeżyłam.

pani Monika, mieszkanka Ursusa

 

Jak przekazała w rozmowie z tvnwarszawa.pl, zawiadomienie o zmianie wysokości opłat dostała w ciągu ostatnich dwóch dni drogą elektroniczną od wspólnoty mieszkaniowej. - Jesteśmy rodziną 2 plus 3. Przy takiej liczbie osób wody zużywa się sporo na kąpiele, pranie, codzienne gotowanie dla całej rodziny. Do tego miasto zalecało picie wody z kranu i my tę wodę pijemy. Śmieci regularnie segregujemy i wyrzucamy mniej więcej raz w tygodniu - powiedziała pani Monika. - Jestem z zawodu nauczycielką. 331,87 to dla mnie olbrzymie pieniądze. Bardzo to przeżyłam - dodała kobieta.

Nowe zasady naliczania opłat

Od 1 kwietnia w Warszawie obowiązują nowe zasady naliczania opłat za wywóz śmieci. Będzie naliczana od ilości zużytej wody. Mieszkańcy nieruchomości jednorodzinnych i wielolokalowych domów (gdzie są wodomierze) zapłacą za śmieci 12,73 złotych za jeden metr sześcienny wody. W przypadku rodziny pani Moniki miesięczne zużycie wody wynosi nieco ponad 26 metrów sześciennych (11,71 zimnej i 14,36 ciepłej), co po przemnożeniu przez stawkę za metr podwyższa dotychczasową opłatę o ponad 500 procent.

Natomiast jeśli w nieruchomości nie ma wodomierza albo nie jest ona podłączona do sieci wodociągowej (ma na przykład własne ujęcie), opłata będzie naliczana według wzoru: liczba mieszkańców razy cztery metry sześcienne wody razy 12,73 zł. W przypadku domu zamieszkałego przez pięcioosobową rodzinę da to około 250 złotych miesięcznie.

Czytaj więcej na tvnwarszawa.pl

Autor: mj,dg/ran Źródło: tvnwarszawa.pl