tvnpix
Foto: Dariusz Tyrpin

Sarna albinos zauważona w Dębicy. To wielka rzadkość

Stado saren wyruszyło na poszukiwanie pożywienia w okolicach Dębicy na Podkarpaciu. Szczególnie jeden z osobników zwrócił uwagę Reportera 24, ponieważ posiadał białe umaszczenie. Zdjęcia z tego wyjątkowego spotkania otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Stado saren podczas niedzielnego spaceru zauważył pan Dariusz, który jest fotografem.

- Stado saren na polach leniwie opuściło swoją ostoję w poszukiwaniu pożywienia. Obserwuję, jak całe towarzystwo podąża w moim kierunku. Z całego towarzystwa jeden osobnik zwrócił oczywiście moją uwagę - relacjonował Reporter 24.

Osobnik ten był biały.

"Albinizm wśród zwierząt jest zjawiskiem rzadkim"

Albinizm (bielactwo) objawia się nietypowymi dla danego gatunku zmianami ubarwienia skóry, włosów, piór czy też tęczówek oczu, które przybierają kolor biały.

Jak potwierdziła Anna Karczewska z Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Warszawie, na zdjęciach widać sarnę. Wyjaśniła, że "albinizm ogólnie wśród zwierząt w naturze jest zjawiskiem rzadkim, gdyż geny go warunkujące są recesywne, poza tym takie zwierzę miewa problemy z kamuflażem, więc również ze zdobywaniem pokarmu lub ukrywaniem się". Dodała, że albinizm u zwierząt wiąże się ze słabym wzrokiem lub ślepotą i innymi problemami zdrowotnymi.

"Występuje niezmiernie rzadko"

W grudniu ubiegłego roku Lasy Państwowe informowały, że albinizm wśród ssaków stwierdza się raz na około 100 tysięcy urodzeń. "U ssaków jeleniowatych żyjących w naszym kraju albinizm występuje niezmiernie rzadko i zazwyczaj spotykany jest prawie wyłącznie u danieli" - zwrócono uwagę.

Lasy Państwowe wyjaśniły, że rozróżnia się albinosy prawdziwe, nazywane też właściwymi, u których występuje zupełny brak pigmentu w komórkach oraz tęczówce oczu, a także albinosy częściowe. U tych osobników białe części ciała spowodowane brakiem melanin występują tylko w kilku wybranych partiach ciała.

Trzecią odmianą albinizmu, jak czytamy, jest leukalizm zwany też albinizmem leucyjskim. Polega on na częściowej utracie barwy różnych fragmentów ciała z wyjątkiem oczu. Przyczyną leukalizmu jest utrata innych pigmentów niż te pochodzące z grupy melanin.

Czytaj również na tvnmeteo.pl

Autor: ps/map Źródło: Kontakt 24, Lasy Państwowe, tvnmeteo.pl