tvnpix
Foto: macheck84

Pył znad Sahary dotarł do Polski

Chmura pyłu znad Sahary pojawiła się między innymi w północnej, południowej i centralnej Polsce. Zdjęcia zmętnionego przez to zjawisko nieba dostaliśmy od Was na Kontakt 24.

 

"Chmura pyłu z Sahary na niebie nad moim domem w Dobrej Szczecińskiej, w województwie zachodniopomorskim" - napisał Reporter 24 o nicku macheck84. Zdjęcie zmętnionego nieba w swojej okolicy uchwycił we wtorek rano. Materiały otrzymaliśmy również z warszawskiego Wilanowa oraz z Częstochowy.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zarejestrował zwiększoną koncentrację pyłów nad Bałtykiem Południowym, która będzie obecna nad naszych krajem we wtorek i w środę. Stopniowo ulegnie rozproszeniu i odsunięciu dalej na wschód.

Zwiększona koncentracja zanieczyszczeń

Jak zauważają synoptycy IMGW, pyły zawieszone mają istotne znaczenie dla naszego układu oddechowego. Należy podkreślić, że okresie zimowym głównym źródłem zanieczyszczenia powietrza jest niska emisja z przydomowych kotłowni (zwłaszcza węglowych, drzewnych), a także ruch samochodowy w warunkach słabego przewietrzenia miasta. Obecność pyłu saharyjskiego może dodatkowo zwiększać koncentrację zanieczyszczeń.

Czytaj więcej na tvnmeteo.pl

Autor: anw/dd Źródło: tvnmeteo.pl, Kontakt 24