tvnpix
Foto: Stefan0510

Pożar na greckiej wyspie. Ewakuacja mieszkańców

W niedzielę na greckiej wyspie Zakintos wybuchł pożar lasów. Z ogniem walczą też strażacy w paśmie górskim Geraneia, otaczającym kurort Lutraki, położony 60 kilometrów na zachód od Aten. Zdjęcia i nagrania z Zakintos otrzymujemy na Kontakt 24.

Jak podają lokalne media, na wyspie Zakintos w niedzielę przed południem wybuchł pożar lasów sosnowych. Ogień pojawił się w miejscowości Agalas i zaczął rozprzestrzeniać się w kierunku miejscowości Keri i zagrażać mieszkańcom. Ewakuowano około 300 osób, w tym pensjonariuszy lokalnego hotelu. Spłonął jeden dom.

Na miejscu pracuje ponad 110 strażaków. Służby próbują ugasić pożar z powietrza za pomocą śmigłowców. Akcję utrudniają silne porywy wiatru.

Grecja płonie

Wcześniej pożar wybuchł w górach Geraneia, otaczających grecki kurort Lutraki.
- Ogień płonie u szczytu góry. Próbujemy ograniczyć jego zasięg, ale teren jest bardzo nierówny, z wąwozami - opowiadał przed południem w telewizji publicznej ERT prowadzący akcję Stefanos Kolokuris, komendant straży pożarnej.

Z żywiołem walczy ponad 150 strażaków. W akcji gaszenia ognia biorą udział cztery samoloty gaśnicze i sześć śmigłowców. Z uwagi na brak możliwości dostania się na teren objęty ogniem grupy strażaków zostały przetransportowane na szczyt śmigłowcem - podała grecka agencja prasowa ANA. Z powodu szybko rozprzestrzeniającego się ognia władze ewakuowały w sobotę z pobliskiego klasztoru 50 osób.

Strażacy podali, że w ciągu ostatniej doby wybuchło w Grecji około 80 pożarów. W ostatnich miesiącach w kraju doszło do serii pożarów spowodowanych falą upałów, suszą i silnymi wiatrami.

Czytaj też na portalu tvnmeteo.pl

 

 

 

 

 

 

 

Autor: anw,dd/rp Źródło: tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Komentarze (0)

Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Pomoc | Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.