tvnpix

Potężny wycieczkowiec w Świnoujściu

Mierzący 251 metrów długości wycieczkowiec "Lirica" zawinął w środę do kompleksu portowego Szczecin-Świnoujście. Jednostka, która może pomieścić 2200 pasażerów i 700 osób załogi jest największym wycieczkowcem w historii świnoujskiego portu. Zdjęcia statku, którego matką chrzestną jest Sophia Loren, zamieścili w naszym serwisie Reporter 24 CruiseShipGdynia oraz internauta @Kajetan.

Wycieczkowiec "Lirica", który zacumował na nadbrzeżu Władysława IV, rozpoczął tegoroczny sezon wizyt tego typu statków pasażerskich w portach Szczecina i Świnoujścia. Jak informuje PAP, na statku przypłynęli przede wszystkim niemieccy turyści.

"Lirica" pływająca pod panamską banderą może zabrać na pokład 2200 pasażerów oraz 700 osób załogi. Na statku jest kilka barów i restauracji, dwa baseny, pole do minigolfa oraz teatr na 713 osób.

Wycieczkowiec, jak każdy tego typu statek przybywający do kompleksu portowego Szczecin-Świnoujście, witany był przez orkiestrę.

1 maja statek rozpoczął sezon wycieczkowców w Gdyni, gdzie sfotografował go Reporter 24 CruiseShipGdynia.

Wizyty statków w kompleksie portowym

W tym roku do portów Szczecina i Świnoujścia ma przypłynąć sześć pełnomorskich statków pasażerskich oraz 84 rzecznych. 28 czerwca, jako pierwsza zamelduje się w tym roku w samym Szczecinie blisko 200-metrowa "Amadea". Latem dwukrotnie zawinie do szczecińskiego portu wycieczkowiec "Discovery". Kolejny "Delphin" przypłynie 15 sierpnia.

Stały punkt wizyt

Szczecin, dzięki dogodnemu połączeniu śródlądowymi drogami wodnymi z zachodnią Europą, od wielu lat jest stałym punktem wizyt śródlądowych wycieczkowców. Standardowa podróż trwająca siedem dni rozpoczyna się w Berlinie. Statek pokonuje Kanał Odra-Havela, a po odwiedzinach w Szczecinie rejs prowadzi na niemiecką część Zalewu Szczecińskiego i Zatokę Pomorską, by zwykle zakończyć się w Stralsundzie.

Autor: js/ak//ja