tvnpix

"Patriotyczna ławka" kosztowała 100 tysięcy złotych, deszczu nie przetrwała

Ławka z polską flagą w Poznaniu po 10 dniach od jej ustawienia nad Jeziorem Maltańskim została zniszczona przez deszcz. Uszkodzeniu uległy drewniane elementy instalacji, którą za 100 tysięcy złotych sfinansował Bank Gospodarstwa Krajowego. Z konstrukcji otaczającej samą ławkę schodzi farba. Pierwszą informację i zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Chodzi o jedną z biało-czerwonych konstrukcji w kształcie konturów Polski i zainstalowanymi w ich wnętrzu ławkami. Zasady korzystania z konstrukcji i ławek określa regulamin zawierający 15 punktów.

Czytaj też na tvn24.pl

Takie instalacje stanęły już między innymi w Olsztynie, Rzeszowie i Gdańsku.

Jedna z instalacji nie przetrwała próby czasu. Chodzi o ławkę na poznańskiej Malcie, którą po 10 dniach od jej ustawienia nad jeziorem zniszczył deszcz. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy zdjęcia, na których widać schodzącą z ławki farbę.

- We czwartek byłam tam pierwszy raz. Nie podoba mi się pomysł na tę inwestycję. 8 września wszystko było z nią porządku, w nocy padało i ławka jest zniszczona. Prawie cała farba zeszła. To prawdziwa wizytówka rządu - powiedziała pani Bogumiła, która przesłała nam zdjęcia.

Ławeczki z 15 punktami regulaminu

Ławki "z polską flagą" to "część akcji reklamowej, która promuje Polskę i polskie inwestycje wspierane przez BGK na terenie całego kraju" - poinformował września Bank Gospodarstwa Krajowego. Jak się okazało, to ta instytucja odpowiedzialna jest za konstrukcje ustawione w 16 polskich miastach - po jednej w każdym województwie. Każda z nich kosztowała 100 tysięcy złotych.

Zainteresowanie wzbudziła nie tylko cena i wygląd ławek, ale także towarzyszący im regulamin. W 15 punktach wymieniono między innymi konieczność trzymania się poręczy i korzystania z oparcia.

Określona jest też maksymalna liczba osób siedzących na ławce w tym samym momencie - trzy (ich łączna waga nie może przekroczyć 225 kilogramów) - a także konieczność utrzymania 1,5-metrowego dystansu w oczekiwaniu na zwolnienie się miejsca. Na ławeczce nie można też spożywać alkoholu, środków psychotropowych i odurzających, palić tytoniu, papierosów elektronicznych i używać otwartego ognia.

Autor: bp Źródło: tvn24.pl, Kontakt 24