tvnpix
Mieszkańcy miast składają hołd prezydentowi Pawłowi Adamowiczowi, Foto: Reporterzy 24

Polacy żegnają prezydenta Gdańska. "Trzymają znicze i stoją w milczeniu"

Zmarł prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, który został zaatakowany nożem podczas niedzielnego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W poniedziałek w kraju i zagranicą Polacy zebrali się, aby oddać hołd tragicznie zmarłemu i wyrazić swój sprzeciw wobec agresji w przestrzeni publicznej. Zdjęcia i nagrania otrzymaliśmy na Kontakt 24.

 

 

 

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz zmarł w szpitalu na skutek ran zadanych przez nożownika, który wtargnął na scenę podczas niedzielnego "Światełka do nieba" Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

W poniedziałek od wczesnego popołudnia pod urzędem miasta gdańszczanie składali kwiaty i znicze. O godzinie 18 tysiące mieszkańców Gdańska zebrało się przy pomniku Neptuna na Długim Targu, aby oddać hołd tragicznie zmarłemu i zaprotestować przeciwko przemocy i agresji.

Podobne marsze i spotkania odbyły się w dziesiątkach miast w całej Polsce.

"Pojawiły się setki mieszkańców"

Jak relacjonuje Palmer, w Świnoujściu spontaniczne spotkanie odbyło się na Placu Wolności. - Pojawiły się setki mieszkańców, zapalających lampiony pod stojącym jeszcze w tym miejscu dużym sercem WOŚP - opisywał.

Podobnie było w Kielcach. - Mieszkańcy zebrali się na rynku miasta, by zapalić świeczkę w dowód solidarności z bliskimi tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska oraz w sprzeciwie wobec agresji i przemocy - relacjonował Ewir.

Pamięć prezydenta Adamowicza uczczono również w Wałbrzychu (Dolnośląskie) i Ostródzie (Warmińsko-mazurskie). - Białystok łączy się w bólu - napisał Poldek. W Gorzowie Wlkp. (Lubuskie) zebrało się około 200 osób.- Zmówiono modlitwę i zapalono znicze - relacjonował stiopaqc5b.

Tragiczne wydarzenia dotknęły także rodaków przebywających zagranicą. - Polacy w południowej Szwecji spotkali się na głównym placu Malmö, aby pożegnać tragicznie zmarłego Pawła Adamowicza - napisał Karol.

 

"Łączy ich jedno: sprzeciwiają się nienawiści"

Katowice pożegnały prezydenta Adamowicza pod Teatrem Śląskim, gdzie mimo niesprzyjającej pogody pojawiało się wiele osób. - Trzymają w rękach znicze, wszyscy stoją w milczeniu. Wielu ludzi nie dowierza, słychać ciche szepty, miga ogień, światełko pamięci dla zmarłego tragicznie prezydenta Gdańska - opisała Magda.

Jak relacjonowała, wśród tłumu pojawili się również przedstawiciele "pokojowego patrolu". - Kilkoro ludzi jeszcze z plakietkami WOŚP, ludzie w różnym wieku. Łączy ich jedno: sprzeciwiają się agresji i nienawiści - napisała.

Na Śląsku hołd zmarłemu prezydentowi oddali również mieszkańcy Tarnowskich Gór oraz Czeladzi. Spotkania odbyły się również w Bydgoszczy i Toruniu.

- W milczeniu zaprotestowano przeciwko nienawiści, która doprowadza do takich tragedii - opisał portal relacjeregionalne, który na Kontakt 24 przesłał zdjęcia ze spotkania pod ratuszem w Kamiennej Górze (Dolnośląskie).

Paweł Adamowicz sprawował urząd prezydenta Gdańska od 20 lat. W listopadzie 2018 roku po raz kolejny został wybrany na to stanowisko. Miał 53 lata.

Czytaj też na portalu tvn24.pl

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Autor: est/ak