tvnpix
Wykoleił się pociąg z węglem, Foto: Bartosz

Pogięte wagony, zniszczone tory. Wykolejenie pociągu z węglem

Dziewięć wagonów pełnych węgla wypadło z torów w Raciborzu (Śląskie). Jak przekazały służby, w wyniku zdarzenia nikt nie został poszkodowany. Pierwszą informację oraz zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

"Racibórz Markowice. Przed godziną wykoleił się pociąg towarowy. Linia kolejowa Racibórz-Opole-Wrocław jest zablokowana w obydwie strony. Służby są już na miejscu" - poinformował Bartosz, a zdjęcia z miejsca zdarzenia przesłał do naszej redakcji.

Jak przekazały służby, do zdarzenia doszło przed godziną 16. - Jechał skład z węglem. Za przejazdem kolejowym w Markowicach, w stronę Raciborza, wykoleiło się kilka wagonów, które poniszczyły tory - powiedział dyżurny Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Raciborzu.

Służby w akcji

Strażak dodał, że czekają teraz na wyłączenie trakcji, żeby móc podnieść wagony. - Na szczęście nikomu nic się nie stało - podkreślił dyżurny.

Informację o zdarzeniu otrzymała także policja. - Na miejscu są strażacy i jesteśmy my. Droga jest przejezdna - poinformował kom. Mirosław Szymański z Komendy Powiatowej Policji w Raciborzu​.

Według informacji policji, przyczyny zdarzenia prawdopodobnie ustali specjalna komisja.

Mł. bryg. Roland Kotula o wykolejeniu pociągu towarowego Źródło: tvn24

Wstrzymany ruch pociągów

Jak dodał po godzinie 18 mł. bryg. Roland Kotula, dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Raciborzu, wykolejone wagony zatarasowały dwa tory kolejowe. - Na chwilę obecną nie ma możliwości żeby pociągi mogły tym szlakiem przejeżdżać - mówił strażak.

- Zerwana została również trakcja elektryczna, w związku z czym trzeba było zabezpieczyć miejsce przed dostępem jakichkolwiek osób, aby nie doszło do porażenia. W chwili obecnej dojeżdżają do nas elektrycy z PKP, którzy uszynią całą pozostałą instalację - podkreślił.

Utrudnienia

Do sprawy odniosła się spółka PKP Polskie Linie Kolejowe: "dzisiaj o godzinie 16 pomiędzy stacjami Racibórz i Racibórz Markowice (na linii Kędzierzyn Koźle  -  Chałupki), dziewięć wagonów z miałem węglowym pociągu towarowego, relacji Gdynia Port - Chałupki, wypadło z toru. Nie było poszkodowanych. Nie ma zagrożenia dla środowiska. Ruch pociągów został wstrzymany na odcinku Nędza - Racibórz" - czytamy w oficjalnym komunikacie.

"Według pierwszych ocen ruch po jednym torze pomiędzy stacjami Racibórz i Racibórz Markowice będzie wznowiony we wtorek. Na miejscu działają specjalistyczne służby techniczne, które naprawią i udrożnią szlak. Stwierdzono uszkodzenie około 100 metrów torów. Okoliczności i przyczyny zdarzenia ustali specjalna komisja" - poinformowała spółka.

Autor: mb//bkol