tvnpix
Pożar lasów na południowym wschodzie Hiszpanii, Foto: Edyta

Ogromny pożar w Hiszpanii. Ewakuowano tysiąc osób

Co najmniej 1000 osób ewakuowano z powodu pożaru lasu, który wybuchł w niedzielę w pobliżu miasta Alicante na południowym wschodzie Hiszpanii - podały lokalne media. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy zdjęcia od Edyty i Izabeli.

 

 

"Pożar wybuchł w okolicach prowincji Alicante - gmina Javea. Przyleciały samoloty, które gasiły ogień. Całą noc trwała też akcja ratownicza. Ewakuowano setki osób. Ludzie, którzy mieszkają w miejscowości i okolicach gminy Javea, przez całą noc siedzieli na walizkach, czekając właśnie na ewakuację" - napisała w poniedziałek rano Edyta, która przysłała zdjęcia i nagranie z Hiszpanii.

Jak dodała, ogień się rozprzestrzenił. "Oprócz lasu, spłonęło kilkanaście domów i restauracji. Wielu naszych znajomych, głównie Brytyjczyków, straciło domy - relacjonowała Reporterka 24.

Specjalne jednostki w akcji

Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na portalu telewizji ABC, żywioł objął swym zasięgiem także tamtejszy rezerwat przyrody.

Akcję gaszenia pożaru, w którą zaangażowano specjalne jednostki, prowadzono także z powietrza. Ewakuowano co najmniej 1000 osób.

Przyczyna jego wybuchu pozostaje na razie niejasna. Jak zauważa agencja dpa, w znacznej części Hiszpanii panują obecnie bardzo wysokie temperatury sięgające 40 st. Celsjusza.

Na początku sierpnia w Galicji na północnym zachodzie kraju doszło do 15 pożarów lasów. Jak wówczas podawano, w ciągu pięciu dni spłonęło łącznie ok. 5,7 tys. hektarów ziemi.

Autor: mz/popi Źródło: Kontakt 24, PAP