tvnpix
Foto: Łukasz Górski

Obłoki srebrzyste zalśniły podczas najkrótszej nocy w roku

Początek lata często obfituje w przepiękne zjawiska na niebie. Ostatniej nocy - najkrótszej w roku - nad Chojnicami (Pomorskie) pojawiły się obłoki srebrzyste. Zdjęcia z obserwacji otrzymaliśmy na Kontakt 24.

We wtorek przypadało przesilenie letnie i rozpoczęło się astronomiczne lato. Tego dnia dzień był najdłuższy, zaś noc najkrótsza w roku. W najdalej wysuniętych na północ regionach naszego kraju jasno było nawet przez 17 godzin i 15 minut, a noc trwała mniej niż siedem godzin.

Czytaj więcej na tvnmeteo.pl.

Srebrne łuny

Początek lata to także okres, w którym na niebie możemy podziwiać tak zwane obłoki srebrzyste. Są to chmury mezosferyczne - najwyższe, jakie można dostrzec z powierzchni Ziemi. Powstają na wysokości około 80 kilometrów, prawdopodobnie z powodu obladzania cząstek pyłu kosmicznego lub pozostałości po przelotach meteorów. Odbijają one światło słoneczne, tworząc charakterystyczne, srebrzyste łuny.

O niezwykłym szczęściu może mówić jeden z Reporterów 24 - Łukasz Górski. Mężczyźnie udało się uwiecznić obłoki srebrzyste w najkrótszą noc w roku. Swoimi zdjęciami podzielił się, wysyłając naszej redakcji.

- Obłoki srebrzyste zaprezentowały się podczas najkrótszej nocy 2022 roku. Warunki do podziwiania obłoków były bardzo dobre. Niebo bezchmurne, atmosfera przywiana wiatrem i spłukana deszczem. Pięknie i wyraziście było widać struktury obłoków. Zdjęcia wykonane przed północą, w okolicach Chojnic - przekazał autor.

Autor: kw/dd Źródło: Kontakt 24/tvnmeteo.pl