tvnpix
Foto: Jaga_

Niezwykły Księżyc na zdjęciach Reporterów 24

W piątkowy wieczór ci, którym nie przeszkodziła pogoda, mieli szansę oglądać półcieniowe zaćmienie Księżyca. Mogliśmy też podziwiać Pełnię Wilka zwaną również Pełnią Starego Księżyca. Zdjęcia otrzymujemy na Kontakt 24.

Zaćmienie Księżyca to zjawisko, które występuje, kiedy Słońce, Ziemia i Księżyc ustawiają się w jednej linii. Nasza planeta rzuca wtedy cień na Księżyc, który w efekcie "lśni" nieco słabiej.

Jak zauważa Karol Wójcicki, popularyzator astronomii i autor bloga "Z głową w gwiazdach", cień Ziemi nie jest jednorodny. Wyróżnia się strefę głównego cienia i tak zwanego półcienia. Dzisiaj wieczorem nasz satelita w 90 proc. swojej średnicy "zanurkuje" właśnie w strefę półcienia.

Półcieniowe zaćmienie Księżyca

Zjawisko teoretycznie można było oglądać w całym kraju. O godzinie 18.07 rozpoczęła się się faza półcieniowa. Do maksimum doszło o godzinie 20.10. Zaćmienie zakończyło się po godz. 22.

Wilcza Pełnia

Oprócz półcieniowego zaćmienia Księżyca można było podziwiać Pełnię Wilka zwaną też Pełnią Starego Księżyca. Tego typu nazw używali rdzenni Amerykanie oraz ludność średniowieczna. Imiona dla zjawisk powstawały od cech charakterystycznych danego miesiąca.

Czytaj także na portalu tvn.meteo.pl

 

Autor: kw,dd/aw,map Źródło: tvnmeteo.pl / Kontakt 24

Komentarze (1)

Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
~Gość

Plekne zdjecia/ i ciekawe infomacje/Szal na niebie/ Wieczor dla zakochanych.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   • Udostępnij komentarz w:
   • Kopiuj
   Pomoc | Zasady forum
   Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.