tvnpix
Foto: RAW

Nawalny deszcz, silny wiatr, gradobicia. Wasze relacje

Nad Polską przechodziły burze. W Warszawie zalało wiele ulic, w Krakowie w wyniku silnego wiatru z jednego z budynków częściowo oderwał się duży banner reklamowy. W innych częściach kraju padał też grad. Materiały pokazujące gwałtowną pogodę w poniedziałek otrzymaliśmy na Kontakt 24.

 

 

 

 

 

 

 

Do godziny 21 Państwowa Straż Pożarna odnotowała w całym kraju 2318 interwencji - przekazał w poniedziałek wieczorem rzecznik komendanta głównego PSP starszy kapitan Krzysztof Batorski.

Najwięcej było ich w województwie mazowieckim (811), małopolskim (344) i podkarpackim (281).

Ogromna ulewa przeszła przez Warszawę. - Większość interwencji dotyczyła głównie centrum miasta, Mokotowa, Woli i Żoliborza - mówił Wojciech Kapczyński z biura prasowego stołecznej straży pożarnej. Z kolei rzeczniczka Metra Warszawskiego Anna Bartoń przekazała, że z powodu ulewy czasowo zamknięta została stacja metra Ratusz Arsenał.

Zalane zostało też jedno z pomieszczeń w budynku Komendy Stołecznej Policji. Chodzi o pomieszczenie dla osób zatrzymanych. Nikomu nic się nie stało.

Po godzinie 20 na profilu warszawskiego ratusza na Twitterze poinformowano, że służby otrzymały ponad 740 zgłoszeń. Jak zapewniono, sytuacja zaczęła się stabilizować, a woda opadać.

CZYTAJ WIĘCEJ NA TVNWARSZAWA.PL

Pożar od uderzenia pioruna

Strażacy pojawili się również w podwarszawskim Józefowie. - Od uderzenia pioruna zapaliło się poddasze bloku przy ulicy Polnej. Pożar nie przeniósł się do żadnego z mieszkań, nie ma osób rannych - poinformował mł. bryg. Karol Kierzkowski, rzecznik mazowieckiej straży pożarnej.

Jak dodał, zgłoszenie otrzymali około godziny 18. Na miejscu pojawiło się 10 zastępów.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Małopolska straż interweniowała 344 razy. Najwięcej, bo aż 60 razy strażacy wyjeżdżali w powiecie krakowskim. Ponad 30 zgłoszeń dotyczyło z kolei powiatów: wielickiego, limanowskiego i chrzanowskiego. Problemy wystąpiły również w powiatach: miechowskim, dąbrowskim i tarnowskim. Na nagraniu z ulicy Konopnickiej w Krakowie widać jak w jego wyniku z jednego z budynków częściowo oderwał się duży banner reklamowy.

Odnotowano głównie typowe skutki ulew, czyli zalane piwnice i podtopienia. Z kolei połamane, powalone drzewa w niektórych miejscach utrudniały ruch. W kilku przypadkach doszło do uszkodzenia dachów. Do takiej sytuacji doszło na przykład w miejscowości Podłęże w gminie Niepołomice.

Jak wyjaśnił dyżurny straży, w wyniku tych zdarzeń nikt nie został poszkodowany.

Ostrzeżenia IMGW

Przed burzami z gradem i intensywnymi opadami deszczu ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Na terenie kilku województw obowiązują alarmy trzeciego - najwyższego stopnia. Do osób przebywających na najbardziej zagrożonych terenach Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało alert. CZYTAJ NA TVNMETEO.PL

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Autor: ps,ek,katke/dd,ran,popi Źródło: tvnmeteo.pl, tvnwarszawa.pl, Kontakt 24