tvnpix

Narodowcy wyszli na ulice. "Idzie antykomuna"

"Na drzewach zamiast liści będą wisieć komuniści" - krzyczeli uczestnicy sobotniej "Manifestacji antykomunistycznej" w Bydgoszczy. Podobne nastroje panowały w Łodzi, gdzie pod hasłem "Idzie antykomuna" manifestowali działacze i sympatycy Młodzieży Wszechpolskiej oraz Obozu Narodowo-Radykalnego. Zdjęcia oraz filmy z manifestacji zamieścili w naszym serwisie Reporterzy 24.

W bydgoskiej "Manifestacji antykomunistycznej", zorganizowanej przez środowiska narodowe, wzięło udział ponad 100 osób - podaje PAP. W większości byli to ludzie młodzi i bardzo młodzi oraz nieduża grupa członków opozycji z okresu PRL. Uczestnicy przeszli z Placu Wolności na Stary Rynek, skandując hasła: "Komunistom żyć nie damy", "Na drzewach zamiast liści będą wisieć komuniści", "Bolszewików przepędzimy". Na zakończenie manifestacji odśpiewano pieśni patriotyczne.

Łódź: Upamiętnienie ofiar stanu wojennego

Łódzki marsz, zorganizowany pod hasłem "Idzie antykomuna", rozpoczął się w pasażu Schillera. Pochód przeszedł następnie ulicami: Piotrkowską, Rewolucji 1905 roku do al. Anstadta pod Pomnik Ofiar Komunizmu w latach 1918-1989. Pomnik stoi na wprost budynku, w którym podczas II wojny światowej miało siedzibę gestapo, a w latach 1945 - 1956 - Wojewódzki Urząd Bezpieczeństwa Publicznego. Obecnie budynek zajmuje XII Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego.

Jak mówili przed rozpoczęciem manifestacji jej organizatorzy, sobotnia akcja miała upamiętnić "ofiary stanu wojennego i komunistycznego terroru". Lider ONR Przemysław Holocher zwrócił uwagę, że zbrodnie komunistyczne powinny być ścigane do końca życia.

Szef Młodzieży Wszechpolskiej, Robert Winnicki przypomniał, że podobne akcje organizowane są w wielu miastach Polski. Zapowiedział też, że wiosną przyszłego roku odbędzie się kongres Ruchu Narodowego - społecznej inicjatywy, która powstała w listopadzie tego roku, a która ma na celu "wyjść do ludzi".

Jak podaje PAP, według policji w łódzkiej manifestacji wzięło udział około 500 osób, zdaniem organizatorów - kilka razy więcej.

Rzeszów: O pamięć dla poległych

Manifestacja odbyła się również w Rzeszowie. W marszu pod hasłem "O pamięć dla poległych. O chleb i godność dla dzieci" wzięło udział 400 osób. Jego organizatorami były: Narodowy Rzeszów oraz rzeszowska Solidarność. Trasa manifestacji wiodła sprzed budynku Urzędu Wojewódzkiego na Plac Armii Krajowej.

Autor: aolsz//tka