tvnpix
Foto: LensTravel

"Zostajemy w Unii". Wasze relacje z manifestacji prounijnych

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego o wyższości prawa unijnego nad konstytucyjnym budzi kontrowersje. W czwartek na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego rozpatrywana była zasada wyższości prawa unijnego nad krajowym. Teraz TK uznał, że przepisy prawa UE, o które pytał szef rządu, są niezgodne z konstytucją. W opinii publicznej zawrzało, w wielu miastach organizowane były prounijne protesty. Relacje z nich przesłaliście na Kontakt 24.

 

Trybunał Konstytucyjny w pełnym składzie, pod przewodnictwem prezes Julii Przyłębskiej, zajmował się w czwartek sprawą zainicjowaną wnioskiem premiera Mateusza Morawieckiego z końca marca, dotyczącą zgodności z konstytucją niektórych z przepisów Traktatu o Unii Europejskiej. TK uznał tego dnia w wyroku, że część przepisów unijnych, o które pytał szef rządu, jest niezgodna z konstytucją.

W reakcji na tę decyzję pełniący obowiązki przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk jeszcze tego samego dnia zainicjował na godzinę 18 w niedzielę na placu Zamkowym w Warszawie manifestację. Wezwał do udziału "wszystkich, którzy chcą bronić Polski europejskiej".

Jednakże nie tylko Warszawa protestowała. Demonstracje w obronie Polski w Unii Europejskiej odbyły się również w wielu innych miastach w kraju i poza jego granicami. Manifestowano w Krakowie, Gdańsku, Gorzowie Wielkopolskim czy Szczecinie i Poznaniu, ale także w Londynie i Luksemburgu. Pełną listę miast można znaleźć na tvn24.pl.

Reporterzy 24 również byli obecni na manifestacjach. Dziękujemy za każdą relację z Waszych miast!

 

 

 

 

Autor: jw/popi Źródło: Kontakt 24, tvn24.pl