Reporter 24 miał okazję podziwiać na niebie fascynujące zjawisko określane jako taniec kolorowych świateł, czyli zorzę polarną. Zdjęcie zorzy, która kilka dni temu zalśniła nad Karkonoszami, przesłał nam na Kontakt 24.
Otrzymaliśmy zdjęcie przedstawiające zorze polarną mieniącą się nad Karkonoszami. Zjawisko to powstało dzięki temu, że do Ziemi dotarła wysokoenergetyczna chmura plazmy, wyrzucona w przestrzeń międzyplanetarną, czyli koronalny wyrzut masy (CME). Jak informowała kilka dni temu NASA, CME przyniesie ze sobą burzę słoneczną, której szczyt nastąpił we wtorek.
"Niebo nad Karkonoszami rozświetlone przez zorzę, Widok na Czarny Grzbiet (Śnieżka po lewej) z Grzbietu Lasockiego" - napisał Reporter 24, danielkoszela.
O tym, że na niebie może pojawić się zorza polarna, informował na profilu facebookowym Karol Wójcicki, autor bloga "Z głową w gwiazdach".
Zorza polarna - co to jest, jak powstaje?
Zorza polarna to zjawisko świetlne, występujące głównie w okolicach bieguna północnego i południowego. Naukowa nazwa zorzy polarnej to aurora borealis w obrębie bieguna północnego i aurora australis w okolicach bieguna południowego, na cześć rzymskiej bogini świtu (Aurory).
Powstaje, kiedy naenergetyzowane cząstki gazu wysyłane przez Słońce uderzają w górną warstwę atmosfery Ziemi z ogromną prędkością (do 72 milionów kilometrów na godzinę), ale pole magnetyczne naszej planety chroni nas przed atakiem. Pole magnetyczne Ziemi przekierowuje cząstki w kierunku bieguna północnego i południowego, a cząsteczki wchodzą w interakcję z gazami znajdującymi się naszej atmosferze.
Autor: anw/rzw / Źródło: tvnmeteo.pl / Kontakt 24