tvnpix
Foto: Tomasz Iwaniuk

Zorza polarna rozświetliła niebo nad Polską

Zorza polarna była widoczna nad Polską w nocy z niedzieli na poniedziałek. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy zdjęcia, na których widać, jak pięknie prezentowało się to niezwykłe zjawisko.

W nocy z niedzieli na poniedziałek wystąpiły dobre warunki do zaobserwowana zorzy polarnej w naszym kraju.

Czytaj również na tvnmeteo.pl

Najlepsza aura, umożliwiająca dostrzeżenie tego niezwykłego zjawiska, zapanowała na północy kraju. Zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Jak napisał w mediach społecznościowych Karol Wójcicki, autor bloga "Z głową w gwiazdach", zorza polarna widoczna w nocy z niedzieli na poniedziałek była konsekwencją uderzenia CME, czyli koronalnego wyrzutu masy.

Zjawisko świetlne nazwane na cześć bogini

Zorza polarna jest zjawiskiem świetlnym, które występujące głównie w okolicach bieguna północnego i południowego. Naukowa nazwa zorzy polarnej to aurora borealis w obrębie bieguna północnego i aurora australis w okolicach bieguna południowego, na cześć rzymskiej bogini świtu (Aurory).

Powstaje, kiedy naenergetyzowane cząstki gazu wysyłane przez Słońce uderzają w górną warstwę atmosfery Ziemi z dużą prędkością (do 72 milionów kilometrów na godzinę). Planeta jest chroniona przed "atakiem" dzięki polu magnetycznemu. Przekierowuje ono cząstki w kierunku bieguna północnego i południowego, a cząsteczki wchodzą w interakcję z gazami znajdującymi się naszej atmosferze.

Jeśli burza magnetyczna jest na tyle silna, że nad Skandynawią współczynnik KP wynosi 7, może się udać zobaczyć krótkie rozbłyski światła na naszym niebie. Współczynnik KP, to inaczej skala KP lub indeks planetarny KP. Opisuje zasięg występowania zorzy polarnej, im wyższy, tym większe szanse zobaczenia zorzy. KP0 lub 1 są najniższe, wtedy można ja zobaczyć tylko w okolicach bieguna.

 

 

Autor: anw Źródło: tvnmeteo.pl, Kontakt 24