Ranni ludzie, zerwane dachy, powalone drzewa i setki interwencji straży pożarnej. Tak wygląda krajobraz po nawałnicach, jakie przeszły w sobotę po południu m.in. przez województwa kujawsko-pomorskie i wielkopolskie. Nasi Reporterzy 24 na bieżąco zamieszczają w serwisie Kontaktu 24 zdjęcia i filmy pokazujące skutki gwałtownych burz.
500 interwencji straży pożarnej Jak poinformował Paweł Frątczak, rzecznik straży pożarnej, w związku z nawałnicami, straż pożarna interweniowała do niedzieli rana łącznie 500 razy. "Interwencje polegały przede wszystkim na usuwaniu powalonych drzew i konarów, które tarasowały drogi krajowe i wojewódzkie. Wypompowywano też wodę z zalanych piwnic oraz zabezpieczano uszkodzone lub zerwane dachy, a także pozrywane reklamy" - powiedział Frątczak. 221 interwencji odnotowano w Wielkopolsce; 50 w powiecie szamotulskim, 25 w kościańskim, a 21 w śremskim. Strażacy interweniowali też w Międzychodzie i w Turku. Uszkodzonych zostało łącznie 30 dachów budynków mieszkalnych i gospodarczych - głównie w powiecie szamotulskim oraz w miejscowości Nieszawa. Kilkadziesiąt interwencji dotyczyło usuwania drzew, które tarasowały przejazdy m.in. na drodze krajowej nr 5, a także drogach wojewódzkich nr 182, 184 i 185. Pięć osób, w tym dwóch strażaków, zostało lekko rannych przy usuwaniu skutków nawałnic.
Ranny strażak W województwie kujawsko-pomorskim odnotowano 156 interwencji, najwięcej w okolicy Bydgoszczy, Ciechocinka, Mogilna i Nakła. 136 z nich związanych było z usuwaniem z dróg konarów i przewróconych drzew, 15 razy wypompowywano wodę z piwnic, a pięć razy interweniowano w związku z uszkodzeniami dachów. Tu ranny został jeden strażak. 50 razy, głównie przy wypompowywaniu wody z zalanych piwnic, interweniowała straż pożarna w województwie pomorskim. "Zgłoszenia wpływają jeszcze w województwach wielkopolskim i kujawsko-pomorskim, ale sytuacja się stabilizuje" - poinformował Frątczak w rozmowie z Polską Agencją Prasową.
Gdzie obecnie występują burze? Jaka jest prognoza na najbliższe godziny? Czytaj więcej na portalu tvnmeteo.pl.
Zamknijcie okna, uważajcie na siebie
Służby zalecają mieszkańcom regionów, w których występują burze i wichury, by pozamykali okna oraz drzwi, a także zabrali z balkonów i parapetów przedmioty, które mogą być porwane przez wiatr. Należy również ograniczyć do minimum wychodzenie z domów, unikać przechodzenia pod drzewami, liniami energetycznymi, tablicami reklamowymi lub wzdłuż ścian starych budynków.
Podróżujący samochodem powinni z kolei zachować szczególną ostrożność wyjeżdżając z terenu zabudowanego i z lasu na otwartą przestrzeń, unikać parkowania pojazdów pod drzewami i liniami wysokiego napięcia.
Autor: //tka