Dziesiątki milionów ludzi uzbrojonych w specjalne filtry i aparaty fotograficzne obserwowały rzadkie, obrączkowe zaćmienia słońca. Zjawisko było widoczne m.in. z Chin, Wietnamu, Tajwanu, Japonii i USA. Niepowtarzalny widok obserwował również przebywający w Tokio Reporter 24 Marcin_Konkolowicz.
Przejście Księżyca przed Słońcem, podczas którego widać było tylko złoty pierścień naszej gwiazdy wokół tarczy ziemskiego satelity, w pierwszej kolejności pojawiło się na niebie nad Azją. Zjawisko podziwiali mieszkańcy Chin, Filipin, Wietnamu, Tajwanu i Japonii. Na japońskim niebie obrączkowe zaćmienie Słońca pojawiło się po raz pierwszy od 173 lat. Według szacunków lokalnych mediów oglądały je co najmniej co najmniej 83 mln ludzi. Wraz z ruchem Ziemi zjawisko przesuwało się po niebie nad Pacyfikiem, a następnie nad południowo-zachodnią częścią Stanów Zjednoczonych. Najwyraźniejszy "pierścień ognia" (ang. "Ring of fire") na niebie mogli oglądać mieszkańcy Kalifornii, Oregonu, Nevady, Utah, Colorado Arizony, Nowego Meksyku i Teksasu.
Autor: //tka
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
Poniedziałek w części kraju upływa pod znakiem silnych burz z intensywnymi opadami. Deszcz na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie zalewał drogi, ulicami płynęły potoki. Silny wiatr na Śląsku zerwał dachy z budynków. Są interwencje straży pożarnej oraz alarmy pogodowe.
Nawałnice w Polsce. Zerwane dachy, uszkodzone domy, brak prądu
O poranku zalana została ulica generała Zajączka na Żoliborzu. Podczas prac drogowych uszkodzony został hydrant. Do czasu jego naprawy wstrzymane będą dostawy wody do trzech bloków.
Podczas remontu ulicy uszkodzili hydrant. Mieszkańcy trzech bloków bez wody
- Źródło:
- tvnwarszawa.pl
Na plaży w Mielnie pojawiła się foka, która weszła na deskę SUP jednego z plażowiczów. Niecodzienne zdarzenie wywołało niemałą sensację wśród obserwatorów. Nagranie otrzymaliśmy na Kontakt24.
Foka siedziała na desce SUP w Mielnie. Nagranie
Pożar wybuchł w nocy na terenie Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. Ogień zajął trzy zabytkowe budynki, w tym zabytkowy drewniany kościół. Dwa z obiektów doszczętnie spłonęły. Pierwszą informację o zdarzeniu otrzymaliśmy na Kontakt24.
Wielki pożar skansenu w Sanoku. Spłonął bezcenny kościół św. Mikołaja
W Grecji na Półwyspie Chalcydyckim rozszalał się pożar roślinności. Władze ewakuowały łodziami kilkaset osób. Z żywiołem walczy ponad 150 strażaków, dwóch zostało rannych. Na Kontakt24 otrzymaliśmy relację Polaka, który przebywa w tym rejonie kraju.
Pożary w Grecji. "Na drodze zrobił się duży korek". Ewakuacja kilkuset osób
Częściowe zaćmienie Słońca nie było jedynym wyjątkowym zjawiskiem, jakie wystąpiło w środowy wieczór w Polsce. Kilka godzin po tym, jak Księżyc przysłonił część naszej najbliższej gwiazdy, na niebie pojawiły się Perseidy. Na Kontakt24 otrzymaliśmy wyjątkowe zdjęcia i nagrania.
Perseidy 2026. Za nami wyjątkowa "noc spadających gwiazd"
Sędzia zatrzymany przez policję w Gryfinie usłyszał zarzut prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości. Sąd Najwyższy, na wniosek Prokuratury Krajowej, pozbawił go we wtorek immunitetu i zezwolił na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej.
Sędzia był pijany, jechał autem. Zawieszenie i zarzut
W pobliżu malowniczego jeziora Como we Włoszech wybuchł pożar lasów. Jak informują włoskie media, ogień pochłonął już około 400 hektarów terenu. Sytuację na miejscu opisał nam jeden z Reporterów 24, który przebywa w Lombardii na wakacjach.
