Tysiące ludzi z flagami i transparentami wzięły udział w manifestacjach dotyczących sytuacji wokół Trybunału Konstytucyjnego, który w środę wydał wyrok w sprawie grudniowej nowelizacji ustawy o TK autorstwa PiS. Demonstracje odbywały się m.in. w Katowicach, Lublinie, Poznaniu, Warszawie oraz za granicą. Zdjęcia i nagrania otrzymujemy na Kontakt 24.
"Tu jest Polska", "Zima wasza, wiosna nasza"
W demonstracji przed Trybunałem Konstytucyjnym, która rozpoczęła się o godz. 12, brali udział m.in. politycy Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej, a także działacze KOD. Przed godziną 15 manifestujący dotarli przed Pałac Prezydencki. Jak poinformował na Twitterze Jarosław Jóźwiak, wiceprezydent Warszawy, "w obronie ładu konstytucyjnego" maszerowało 50 tysięcy osób.
Protestujący wezwali premier Beatę Szydło do opublikowania środowego wyroku TK ws. noweli ustawy o Trybunale. Trzymali też transparenty z napisami m.in.: "Dość łamania prawa". "Tu jest Polska", "Zima wasza, wiosna nasza" - krzyczeli. Nieśli również flagi Polski i Unii Europejskiej.
Wspólne manifestacje PO, Nowoczesnej i KOD odbyły się też w innych miastach w Polsce m.in. w Katowicach, Lublinie i w Poznaniu oraz za granicą - w Londynie.
Oświadczenie rzecznika rządu
Godzinę przed zaplanowanym początkiem manifestacji oświadczenie w sprawie Trybunału Konstytucyjnego i opinii Komisji Weneckiej wydał rzecznik rządu, Rafał Bochenek.
- W związku z tym, że rozwiązanie tej sytuacji wymaga współpracy wszystkich sił politycznych w Polsce, premier Beata Szydło, traktując z powagą opinię komisji i szanując demokrację, postanowiła przekazać tę opinię do Sejmu, na ręce pana marszałka Marka Kuchcińskiego, wraz ze wszystkimi naszymi uwagami i zastrzeżeniami - oświadczył.
W środę Trybunał Konstytucyjny orzekł, że kilkanaście zapisów nowelizacji ustawy o TK, autorstwa PiS, jest niekonstytucyjnych. TK uznał, że cała nowela jest sprzeczna m.in. z konstytucyjną zasadą poprawnej legislacji.
Opinia Komisji Weneckiej
Komisja Wenecka, organ doradczy Rady Europy, przyjęła w piątek opinię w sprawie polskiego TK. Wystąpił o nią w grudniu 2015 roku szef MSZ Witold Waszczykowski. W lutym w Polsce przebywała delegacja KW, aby sprawozdawcy mogli przygotować opinię.
Komisja Wenecka poinformowała, że konkluzją jej opinii jest to, że "osłabianie efektywności Trybunału podważy demokrację, prawa człowieka i rządy prawa" w Polsce. W opinii mowa jest o tym, że "zarówno poprzednia, jak i obecna większość w polskim parlamencie podjęły niekonstytucyjne działania".
Komisja wezwała polski parlament do znalezienia rozwiązania w oparciu o zasadę praworządności, przy poszanowaniu orzeczeń TK. Zauważono, że wysokie kworum i wymagana do przyjęcia orzeczeń większość dwóch trzecich sędziów Trybunału, co uniemożliwi pracę nad pilnymi sprawami, "sprawi, że Trybunał będzie nieefektywny".
Autor: kz,ank/aw,popi / Źródło: TVN24, PAP