Wysypka, gorączka, wymioty - do tego może doprowadzić kąpiel w wodzie, w której zakwitły sinice. W związku z ich pojawieniem się na polskim wybrzeżu powiatowi inspektorzy sanitarni zdecydowali o zamknięciu wielu kąpielisk w Trójmieście. W piątek zamknięto także kąpielisko na olsztyńskim jeziorze Ukiel. Wszystkiemu winne upały, dlatego sanepid ostrzega o możliwości wystąpienia sinic w innych miejscach. Reporterzy 24 zamieścili w naszym serwisie zdjęcia z Gdańska i Sopotu.
Sanepid zdecydował w piątek o zamknięciu kąpielisk: Gdańsk - Jelitkowo, Molo Gdańsk Brzeźno, Dom Zdrojowy Gdańsk-Brzeźno oraz miejsca wykorzystywanego do kąpieli - Kliper Gdańsk - Jelitkowo - poinformował PAP Grzegorz Pawelec z Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Gdańsku, który to ośrodek administruje większością gdańskich kąpielisk. Pawelec wyjaśnił, że czynne są pozostałe gdańskie kąpieliska - Orle, Sobieszewo i Stogi. W Sopocie tamtejszy sanepid zdecydował z kolei o zamknięciu wszystkich czterech lokalnych miejsc przeznaczonych do kąpieli: Kamienny Potok-Koliba, Łazienki Północne - Grand Hotel, Łazienki Południowe - Karlikowo oraz Sopot - Zdrój. Także w Gdyni zamknięte zostały trzy z czterech istniejących w tym mieście kąpielisk. Zamknięte są kąpieliska Śródmieście, Redłowo i Orłowo, czynne są Babie Doły.
W piątek zamknięto kąpielisko Słoneczna Polana na olsztyńskim jeziorze Ukiel, które miejscowi nazywają " jeziorem Krzywym".
Wszystko przez upały
Rzecznik olsztyńskiego sanepidu Elżbieta Łabaj poinformowała, że czasowy zakaz kąpieli w pobliżu Słonecznej Polany może zostać odwołany jedynie po ustaniu zagrożenia, które wykaże dopiero badanie jakości wody. "Intensywnemu zakwitowi wodorostów sprzyjają wysokie temperatury. Ostatnie upały są tak silne, że prawdopodobna wydaje się możliwość pojawienia się wkrótce sinic w innych kąpieliskach i akwenach" - oceniła rzeczniczka.
Niebezpieczne dla człowieka
Służby sanitarne przypominają, że wydzielane przez sinice toksyny mogą podrażniać skórę i powodować zatrucia pokarmowe. Po zachłyśnięciu się zakażoną wodą, mogą pojawić się mdłości i wymioty, biegunka i bóle brzucha. Toksyny sinic uszkadzają wątrobę i układ nerwowy. Kąpiel w kwitnącej wodzie powoduje wysypkę, gorączkę i wymioty, czasem nawet drżenie mięśni czy utrudnienia w oddychaniu. Jeśli wystąpią takie objawy, potrzebna jest pomoc lekarska.
Jedne z najstarszych na Ziemi
Sinice (cyjanobakterie) zalicza się do najstarszych i najprostszych organizmów na Ziemi. W przeszłości były uważane za glony. Wiadomo już, że należą do królestwa bakterii. Do "zakwitu" sinic dochodzi często przy dużym nasłonecznieniu, stojącej wodzie i wysokiej temperaturze.
Autor: db//ja