Zamki, jeziora i kawałek historii. Reporterzy 24 zapraszają do województwa śląskiego

Województwo śląskie w obiektywie Reporterów 24

Śląsk to nie tylko kopalnie. Przekonali nas o tym Reporterzy 24 przesyłając zdjęcia najciekawszych miejsc w regionie. Kontakt 24 zaprasza na wirtualny spacer po mniej i bardziej znanych miejscach Śląska. Zapewniamy, że jest co oglądać.

Redakcja Kontaktu 24 wspólnie z Reporterami 24 kolejny raz zaprasza do odkrywczej podróży po Polsce. Razem zwiedziliśmy już sześć województw:

Jak zwiedzić Małopolskę nie ruszając się z domu? Z Reporterami 24

Farma iluzji, Zalew Zegrzyński, warszawska starówka. Mazowsze oczami Reporterów 24

Morze, jeziora i... strzały z armaty. Reporterzy 24 zapraszają na Pomorze

Schody-kredki, kolebka rocka, pierwsza stolica i piramida. Odkryj Wielkopolskę z Reporterami 24

Stolica polskiej piosenki, rycerze, fortyfikacje. Co warto zobaczyć w województwie opolskim?

Najgłębsze jezioro, najmniejsze miasto i spacer z żubrami. Reporterzy 24 zapraszają na Podlasie

Razem z Reporterami 24 tworzymy przewodnik po najciekawszych miejscach Polski, które warto odwiedzić i jest co w nich oglądać. Tym razem zwiedzamy województwo śląskie. W naszym Gorącym Temacie pokazywaliście swoje ulubione punkty na mapie regionu.

Miasto Spodka i wizytówka regionu. Witamy w Katowicach

Katowice to najludniejsze miasto w województwie śląskim. Miasto jest nie tylko jednym z głównych ośrodków Górnośląskiego Ośrodku Przemysłowego, ale też wizytówką województwa. Początki Katowic sięgają XVI wieku, ale prawa miejskie zostały im nadane w 1865 roku. Dziś jest to jedno z największych miast w kraju.

Jednym z najbardziej znanych miejsc w Katowicach jest Hala Widowiskowo-Sportowa "Spodek". Jej uroczyste otwarcie odbyło się 9 maja 1971 roku, a przez lata odbyło się w niej wiele imprez kulturalnych i sportowych. W mieście warto wybrać się do Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego, a miłośnicy historii zachwycą się Pomnikiem Powstańców Śląskich.

Tutaj żyje się pod Jasną Górą - Częstochowa

Częstochowa w przeszłości była stolicą województwa częstochowskiego, ale po reformie administracji weszła do województwa śląskiego. Położone nad Wartą miasto, to miejsce, w którym znajduje się słynna bazylika jasnogórska oraz klasztor na Jasnej Górze. To właśnie tutaj, by pomodlić się przed obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej, przybywa rocznie mnóstwo pielgrzymów z całej Polski.

Miejsce pełne zamków

Województwo śląskie wyróżnia się też ilością zamków. Na zdjęciach Reporterów 24 widać budowle, które pozwalają nam na powrót do przeszłości. Miłośnicy historii będą zachwyceni widokiem zamków w Będzinie, Ogrodzieńcu czy Bobolicach. Każdy z nich ma bogatą historię i każdy z nich warto zobaczyć.

Gmina Rajcza, prawdziwy raj dla fotografów

Gmina Rajcza to miejsce, w którym można odpocząć na łonie natury. Jak podają stare zapiski Rajcza powstała w XV wieku. Nazwa gminy pochodzi od zjazdów tzw. rajców. W wieku XVII i XVIII w okolicach Rajczy grasowali zbójnicy, ale dziś jest to miejsce, które warto odwiedzić ze względu na przyrodę i krajobrazy.

Na spacer do rezerwatu

Miłośnicy przyrody nie powinni też ominąć rezerwatu przyrody Barania Góra. Powstały w 1953 roku rezerwat krajobrazowy, to w większości tereny leśne. Jego obszar to ponad 383 hektary.

Kolebka śląskiej nauki

Gliwice to miasto, które do Polski zostało przyłączone w 1945 roku. Miasto jest ważnym punktem na mapie śląska. Gliwice są największym ośrodkiem naukowym regionu, którego wizytówką jest Politechnika Śląska, jedna z największych w Polsce uczelni technicznych. Turyści powinni zobaczyć Park Chopina oraz Palmiarnię Miejską.

Kiedyś Królewska Huta, dziś dumny Chorzów

Chorzów to miasto, którego charakterystyczną cechą jest podział na cztery dzielnice: Centrum, Chorzów II, Chorzów Stary i Chorzów Batory. Pierwsze zapiski związane z historią miasta sięgają XII wieku. Akt zezwalający na lokację ówczesnej wsi Chorzów wydał jednak dopiero w 1257 roku Władysław Książę Opolski.

W swojej historii miasto ma również okres, w którym funkcjonowało pod nazwą Królewska Huta, co jest dosłownym tłumaczeniem jego niemieckiej nazwy. Demograficznie Chorzów jest najstarszym miastem w województwie śląskim, a jego historia wiąże się głównie z przemysłem górniczym i hutniczym. Oprócz symboli śląskiej gospodarki w Chorzowie warto jednak odwiedzić i zobaczyć wiele miejsc. Planetarium Śląskie, Teatr Rozrywki czy Stadion Śląski, to miejsca, które na trwałe zapisały się w historii regionu.

Miasto podarowane księciu

Historia Bytomia sięga XII wieku, gdy pojawił się na mapach jako gród należący do Małopolski. Nazwa Bytom pierwszy raz pojawiła się w dokumentach z lat 1123 i 1125. W 1179 roku książę krakowski Kazimierz Sprawiedliwy podarował Bytom, Oświęcim, Toszek i Siewierz wraz z otaczającymi terenami księciu Mieszkowi Plątonogiemu, założycielowi dynastii Piastów opolskich. W ten sposób Bytom na trwałe znalazł się w historycznych granicach Górnego Śląska. W XX wieku Bytom kojarzony był głównie z przemysłem ciężkim. Kopalnie węgla kamiennego, huty żelaza i medali, a także liczne fabryki były stałym elementem miejskiego krajobrazu. Bytom to jednak nie tylko fabryki i kopalnie. Miasto to także miejsce, w którym można zobaczyć piękne parki i imponujące kościoły.

Zabrze, pustynia i śląskie widoki

Województwo śląskie to miejsce, w którym można odwiedzić naprawdę sporo miejsc. Jak pokazują zdjęcia Reporterów 24 warto wybrać się do Zabrza. Zabrze to miasto, którego nazwa oznacza osadę położoną z debrami, czyli inaczej dołami. Przez około 30 lat historii miasta nosiło ono nazwę Hindenburg, ale w 1945 roku powróciło do nazwy Zabrze. Miłośnicy gór mogą wybrać się w Beskid Śląski, a perłą województwa nazywana jest Pszczyna.

Autor: sc/sk

Ważny temat?

Podziel się!

Ważny temat?

Podziel się!

Czekamy na Wasze:

Pozostałe wiadomości

Centrum stolicy, środek dnia, duży ruch i skrajnie nieodpowiedzialne zachowanie na drodze. Młody mężczyzna w trakcie jazdy wychylił się przez okno, po czym usiadł na drzwiach. W pewnym momencie zdjął koszulkę i zaczął nią wymachiwać. Nagranie z tego zdarzenia otrzymaliśmy na Kontakt24.

Półnagi mężczyzna wychylił się przez okno jadącego auta i usiadł na drzwiach

Półnagi mężczyzna wychylił się przez okno jadącego auta i usiadł na drzwiach

Źródło:
Kontakt 24

Przy Żwirki i Wigury zapalił się samochód. Auto całe objęte było ogniem. Został po im tylko metalowy szkielet. Pożar ugasili strażacy.

Samochód stanął w ogniu. Doszczętnie spłonął

Samochód stanął w ogniu. Doszczętnie spłonął

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W rzece w Ustce znaleziono w środę walizkę z ludzkimi zwłokami w fazie daleko posuniętego rozkładu. Okoliczności zdarzenia bada policja i prokuratura. Tożsamość mężczyzny zostanie potwierdzona po badaniach sekcyjnych. Niewykluczone, że to zwłoki zaginionego na początku stycznia mieszkańca Ustki. Pierwszą informację dostaliśmy na Kontakt24.

Walizka ze zwłokami dryfowała w rzece

Walizka ze zwłokami dryfowała w rzece

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24

Na Uniwersytecie Warszawskim doszło do makabrycznej zbrodni. W środę wczesnym wieczorem 22-latek, student uczelni, zaatakował siekierą portierkę, a potem interweniującego strażnika. Kobieta zmarła na miejscu, mężczyzna został ciężko ranny. W czwartek podejrzany usłyszał trzy zarzuty. Zebraliśmy wszystkie najważniejsze informacje w tej sprawie.

Makabryczna zbrodnia na Uniwersytecie Warszawskim. Co wiemy

Makabryczna zbrodnia na Uniwersytecie Warszawskim. Co wiemy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

W środę rano doszło do zderzenia dwóch aut na Trakcie z Brzeskim, jedno z nich dachowało. Uczestnicy zostali przebadani na miejscu. Były chwilowe utrudnienia w ruchu.

Zderzenie i dachowanie na Trakcie Brzeskim

Zderzenie i dachowanie na Trakcie Brzeskim

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W rejonie Bieszczad w sobotę pojawił się wał szkwałowy - groźnie wyglądająca chmura, która zwiastuje nadejście burzy. Zdjęcia zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Nie pamiętam, żebym kiedykolwiek widział coś podobnego"

"Nie pamiętam, żebym kiedykolwiek widział coś podobnego"

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

W sobotnie popołudnie nad Paryżem przeszła burza z gradem i ulewnym deszczem. Występowały utrudnienia w kursowaniu metra. Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagranie pokazujące, jak niebezpieczna pogoda panowała w stolicy Francji.

Nawałnica nad Paryżem. "Nagle zrobiło się ciemno, woda lała się ulicami"

Nawałnica nad Paryżem. "Nagle zrobiło się ciemno, woda lała się ulicami"

Źródło:
PAP, Kontakt24

Śmiertelny wypadek w Tychach. Samochód osobowy stanął w płomieniach po uderzeniu w drzewo. Kierowca spłonął w jego wnętrzu.

Tragiczny wypadek. Auto spłonęło po uderzeniu w drzewo

Tragiczny wypadek. Auto spłonęło po uderzeniu w drzewo

Źródło:
tvn24.pl

Poseł Jan Mosiński został nagrany, kiedy pędził swoim samochodem w terenie zabudowanym tak, że niemal doprowadził do czołowego zderzenia. - Popełniłem błąd i poniosę konsekwencje - stwierdził parlamentarzysta po tym, jak o filmie zrobiło się głośno. Mężczyzna, który go nagrał, podkreśla, że to nie pierwszy drogowy incydent z udziałem polityka, którego był świadkiem.

"Wymijał innych jak wściekły". Poseł PiS przeprasza za niebezpieczną jazdę

"Wymijał innych jak wściekły". Poseł PiS przeprasza za niebezpieczną jazdę

Źródło:
TVN24+

Łosie spacerowały po ulicy na warszawskim Bemowie. Jak opowiadała Reporterka24, która uwieczniła ich wyprawę, zwierzęta nie wydawały się wystraszone. Przedstawiciele tego gatunku czasami pojawiają się w lasach otaczających Warszawę.

Łosie na warszawskiej ulicy. "Jakby po prostu wyszły na spacer"

Łosie na warszawskiej ulicy. "Jakby po prostu wyszły na spacer"

Źródło:
Kontakt24, Lasy Miejskie Warszawa

Strażacy walczyli z pożarem odpadów w Port Service w Gdańsku. Na miejscu było sześć zastępów.

Kłęby dymu nad miastem. Pożar w porcie w Gdańsku

Kłęby dymu nad miastem. Pożar w porcie w Gdańsku

Źródło:
TVN24

Policjanci z Pragi Północ chcieli zatrzymać kierowcę hondy, który poruszał się bez świateł i jechał wężykiem. Mężczyzna zaczął uciekać, taranował słupki, ignorował czerwone światła, nieomal potrącił pieszą na chodniku. Jak się okazało, 36-latek ma trzy sądowe zakazy kierowania pojazdami, a w Polsce przebywa nielegalnie. W momencie zatrzymania był pijany.

Taranował słupki, ignorował czerwone, niemal potrącił pieszą na chodniku. Pościg za pijanym kierowcą

Taranował słupki, ignorował czerwone, niemal potrącił pieszą na chodniku. Pościg za pijanym kierowcą

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt24

Cieniutki sierp Księżyca pojawił się na polskim niebie. Towarzyszyło mu zjawisko światła popielatego, do którego wystąpienia potrzebne są określone warunki. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Bajeczny sierp" i wyjątkowe zjawisko na polskim niebie

"Bajeczny sierp" i wyjątkowe zjawisko na polskim niebie

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl, "Z głową w gwiazdach"

W poniedziałek cała Hiszpania i Portugalia zmagały się z wielką awarią w dostawach prądu. Polacy przebywający w tych krajach opowiedzieli redakcji Kontakt24, jak trudne jest życie bez elektryczności. 

Awaria prądu w Hiszpanii i Portugalii. Relacje Polaków

Awaria prądu w Hiszpanii i Portugalii. Relacje Polaków

Źródło:
TVN24

W Płocku w weekend pojawił się wir pyłowy. Nagranie tego zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Nagle przed nami wyrósł ten wir". Nagranie

"Nagle przed nami wyrósł ten wir". Nagranie

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Płonie zabytkowa willa w Koszalinie (woj. zachodniopomorskie). W budynku jest przedszkole, które było zamknięte, kiedy wybuchł pożar. W środku są też lokale do wynajęcia - strażacy musieli z nich ewakuować 10 osób, w tym czworo dzieci.

Pożar budynku przedszkola. Ewakuowano 10 osób, w tym dzieci

Pożar budynku przedszkola. Ewakuowano 10 osób, w tym dzieci

Źródło:
PAP/TVN24

Pomnik pomordowanych Polaków został pomazany sprayem. Pseudograffiti pokrywa większą jego część. - Rozumiem, że każdy ma potrzebę ekspresji, ale są jakieś granice - powiedział pan Rafał, który zauważył dewastację.

Tablica upamiętniająca pomordowanych Polaków pomazana sprayem. "Co będzie następne? Grób Nieznanego Żołnierza?"

Tablica upamiętniająca pomordowanych Polaków pomazana sprayem. "Co będzie następne? Grób Nieznanego Żołnierza?"

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl