Reporterzy 24 na bieżąco zamieszczają w serwisie Kontaktu 24 materiały obrazujące, z jak trudną sytuacją muszą zmierzyć się mieszkańcy wielu miejsc w kraju. Wszystko przez odwilż i wodę, która zalewa drogi czy stadiony oraz wdziera się do pomieszczeń.
W Łódzkiem stany alarmowe na rzekach zostały przekroczone w 15 miejscach. Na terenie 11 gmin obowiązuje alarm powodziowy. W dorzeczu Bzury i Pilicy poziom wody znajduje się w strefie stanów ostrzegawczych i alarmowych, zaś w zlewni Warty i Neru utrzymuje się w strefie stanów alarmowych.
Lokalne podtopienia i ograniczenia w ruchu drogowym
Stan rzek w woj. lubuskim jest wysoki, występują lokalne podtopienia. "Sytuacja jest stale monitorowana, a w zagrożonych gminach trwa umacnianie wałów i zabezpieczanie zagrożonych obszarów" - poinformowała PAP rzecznik wojewody Urszula Śliwińska-Misiak.
W Wielkopolsce woda napływająca z pól po roztopach spowodowała ograniczenia w ruchu na dwóch odcinkach dróg krajowych. Zamknięte są niektóre drogi lokalne, ze względu na zalewające je wody.
Z powodu wysokich stanów wód w rzekach Dolnego Śląska alarmy powodziowe obowiązują we Wrocławiu, Żmigrodzie i Nowogrodźcu. Na Dolnym Śląsku rzeki przekroczyły stany alarmowe w 29 miejscach.
Na Mazowszu wciąż alarm powodziowy
W siedmiu nadwiślańskich gminach powiatu płockiego na Mazowszu obowiązuje wciąż alarm powodziowy, wprowadzony tam na początku grudnia 2010 r. Alarm powodziowy, wprowadzony w sobotę, obowiązuje też w Płocku.
W połowie tygodnia przybór Wisły w okolicach Wyszogrodu i Kępy Polskiej (Mazowieckie) może osiągnąć niebezpieczny poziom, przekraczając stany alarmowe nawet o około 300 cm.
Jak informuje IMGW, w ciągu najbliższej doby w dorzeczu środkowej i dolnej Wisły przewidywany jest dalszy wzrost oraz wahania poziomu wody, lokalnie powyżej stanów ostrzegawczych i alarmowych.
Ostrzeżenia Instytutu
Instytut ostrzega przed niebezpieczeństwem przebywania nad brzegami rzek, zagrożeniem dla obszarów przybrzeżnych, możliwością wystąpienia wody z koryt rzecznych i zalania przybrzeżnych terenów, podtopieniami terenów oraz utrudnieniami w prowadzeniu prac hydrotechnicznych.
Autor: aj//tka