tvnpix
Podtopienia w Wenecji, Foto: KLKOR53v7

Zalane ulice, podtopienia. Wenecja w relacji Reportera 24

Ulewy i powodzie nawiedziły w ubiegły weekend Włochy. Opady były tak duże, że w niektórych regionach istnieje niebezpieczeństwo zejścia lawin błotnych. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy zdjęcia z Wenecji, gdzie wzrasta poziom wody zalewając drogi oraz domy.

Jak podał portal tvnmeteo.pl, najwyższy alert z powodu niepogody obowiązuje w sześciu regionach we Włoszech: Lombardii, Wenecji Euganejskiej, Friuli-Wenecji Julijskiej, Trydencie, Ligurii i Abruzji. Ulewnym opadom towarzyszy wiatr osiągający prędkość do 100 kilometrów na godzinę.

Zalane drogi, groźba lawin błotnych

W dziesiątkach miast i miejscowości, w tym także w Rzymie, zamknięte są żłobki, przedszkola i szkoły. W związku z groźbą osuwania się lawin błotnych zamknięto odcinki niektórych dróg, między innymi przy granicy ze Szwajcarią.

Z kolei od północy do południa, we Włoszech wystąpiły lokalne podtopienia. Trudna sytuacja panuje po gwałtownych ulewach w Kalabrii, gdzie z powodu zalania dróg odcięte od świata są domy w niektórych osadach.

Wysoka woda, w języku włoskim acqua alta, czyli wyjątkowo duży przypływ, zalała część Wenecji. Według prognoz poziom wody osiągnie w najbliższych godzinach 150 centymetrów.

"Poziom wody wyjątkowo wysoki"

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy zdjęcia oraz nagrania, przedstawiające skutki opadów. - Wenecjanie są przyzwyczajeni. To zjawisko nasila się w okresie zimowym, jesiennym i na wiosnę. Należy jednak podkreślić, że poziom wody jest teraz wyjątkowo wysoki - tłumaczył pan Krzysztof, autor zdjęć.

Jak dodał Reporter 24, mieszkańcy są przygotowani na każdą ewentualność. - Kupują odpowiednie buty, kryją się. To zjawisko nie jest aż tak groźne. Zazwyczaj po około dwóch godzinach woda odpływa - mówił.

- Jest to na pewno niebezpieczne dla parterowych i niezabezpieczonych mieszkań. Teraz woda dochodzi tak do pół metra wysokości - zakończył pan Krzysztof.

Czytaj więcej na tvnmeteo.pl

 

Autor: dd/rp,bkol Źródło: tvnmeteo.pl

Komentarze (1)

Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
~Gość

A kto się przejmował tym, ze Wrocław, Kłodzko, Bystrzyca Kódzka i inne miasta były zalany przez powódź ? Niech Włosi sami doswiadczą co to jest powódź.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   • Udostępnij komentarz w:
   • Kopiuj
   Pomoc | Zasady forum
   Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.