tvnpix
Pełnia uchwycona w woj. dolnośląskim, Foto: Casimirus

Za nami pełnia myśliwych. Zobacz zdjęcia Reportera 24

Pełnię myśliwych "upolowali" w niedzielę Reporterzy 24. Jak podaje TVN Meteo, pełnia została nazwana tak na cześć myśliwych - jasny Księżyc ułatwiał im polowanie. Czekamy na Wasze materiały!

Pełnia myśliwych pojawiła się na niebie w niedzielę o godz. 4.25 rano czasu GMT (Uniwersalnego Czasu Greenwich), co oznacza, że u nas była widoczna o 6.25. Słońce wschodzi teraz później (najwcześniej na wschodzie Polski, około godz. 6.50), więc w czasie, gdy oświetliło całą tarczę Księżyca, było jeszcze ciemno.

Niestety pogoda nie była najlepsza do obserwacji zjawiska, bo niebo miejscami się zachmurzyło. Reporterowi 24 - Casimirusowi udało się jednak "upolować" Księżyc pośród chmur. Sfotografować pełnie udało się również Reporterowi 24 Tomaszowi i Karolowi.

Pełnia myśliwych

Nazwa "pełnia myśliwych", podobnie jak te odnoszące się do innych miesięcy, została nadana jeszcze przez Indian. Październikowa pełnia zyskała miano "pełni myśliwych", ponieważ to w tym okresie zwierzęta były utuczone po lecie, a lokalne plemiona mogły na nie polować i przygotować zapasy na zimę. Opadające liście i więdnące o tej porze roku trawy sprawiały, że zwierzęta były lepiej widoczne. Dodatkowo polowania ułatwiał duży jasno świecący w październiku Księżyc.

Czytaj też na TVN Meteo

Jeśli udało Wam się zrobić zdjęcia Księżyca podczas "pełni myśliwych", wysyłajcie je na Kontakt 24. Czekamy na Wasze materiały!

Autor: zupi/jap Źródło: TVN Meteo