tvnpix

Wyszedł ze szpitala i ruszył w podróż życia. Choroba go nie zatrzymała

W lutym zaczął dochodzić do siebie po chemioterapii, a już kilka tygodni później spacerował z lwami w Senegalu i poznawał wszystkie barwy Gambii. Historia pana Tomasza, to dowód na to, że poważna choroba nie musi być przeszkodą, a nawet może stać się bodźcem do tego, by spełnić swoje marzenia. Zdjęciami i relacją ze swoich podróży podzielił się z redakcją Kontaktu 24.

TY RÓWNIEŻ UDAŁEŚ SIĘ W CIEKAWĄ PODRÓŻ? A MOŻE MIESZKASZ ZA GRANICĄ? CZEKAMY NA TWOJĄ RELACJĘ. DOŁĄCZ DO GORĄCEGO TEMATU I #POKAZNAMSWIAT

Wiadomość o chorobie dla wielu jest jak wyrok. Tomasz o tym, że choruje na stwardnienie rozsiane, dowiedział się w 2004 roku. Od tego czasu co jakiś czas "odwiedza" szpitale, by znów nabrać sił. SM to choroba ośrodkowego układu nerwowego. Może powodować problemy z poruszaniem się, a nawet zaburzenia widzenia.

- Dla mnie choroba stała się wartością dodaną. To właśnie na przekór niej postanowiłem spełniać swoje marzenia. Dzięki chorobie zacząłem dostrzegać rzeczy, na które wcześniej nie zwracałem uwagi - opowiada Tomasz. W grudniu ubiegłego roku mężczyzna przeszedł przeszczep szpiku komórek macierzystych. Na przełomie stycznia zaczął dochodzić do siebie po chemioterapii.

Celem stała się Gambia

- Odrastały mi włosy, parametry krwi zaczęły się poprawiać - wspomina. Już wtedy w jego głowie pojawił się pomysł, że warto odwiedzić jakieś ciekawe miejsce. Podróże i poznawanie świata to jego pasja i sposób na życie. - Gdy wyjeżdżam, to staram się korzystać z pomocy lokalnych mieszkańców. To oni mogą pokazać mi prawdę o ich świecie - opowiada. Tym razem zdecydował, że chce zobaczyć Gambię. Decyzja była jednak ryzykowna, bo wciąż dochodził do siebie.

- W końcu pojechałem z kolegą, który też lubi podróże. Wszystko odbyło się bardzo szybko. W piątek wymyśliłem wyjazd, a po kilku dniach byłem w Afryce - wspomina Tomasz. O podróży nie powiedział nawet swoim rodzicom, by się nie zamartwiali.

W Gambii przebywał od 18 do 26 marca. - Poznawałem życie w stolicy i jej okolicach. Gambia jest pięknym, pełnym kolorów krajem. Ludzie są tam biedni, ale szczęśliwi z tym, co mają - relacjonuje.

To zupełnie tak jak on - mimo choroby cieszy się życiem, spełnia swoje marzenia. W Gambii mógł normalnie funkcjonować, jego organizm był na tyle silny, że poruszał się o własnych siłach. - Nie zawsze tak jest. Jak choroba mnie przyciśnie, to chodzę o kulach. Latem zeszłego roku używałem chodzika - wspomina i na dowód przysyła zdjęcie. - W takich chwilach, gdy jestem w podróży, dziękuję losowi za to, że jestem w stanie odwiedzać te miejsca i widzieć te wszystkie wspaniałe rzeczy - opowiada.

Spacer z lwami

A zobaczył wiele. Podczas tygodnia w Afryce odwiedził między innymi Senegal. - Tam byłem w parku, w którym można spacerować z lwami. Niesamowite uczucie. W hodowli krokodyli jednego mogłem pogłaskać, bo jak usłyszałem, "jadł już śniadanie" - wspomina ze śmiechem. W przeszłości był też w Azji. Singapur, Malezja i Indonezja go oczarowały. - Tam też ludzie nie są bogaci, ale potrafią się uśmiechać. W buszu chodziłem o lasce, ale nie narzekałem. Poznałem tamtejszą kulturę - opowiada.

Podróże są dla niego jak lekarstwo. Sam mówi o nich, że są "życiodajne". Energią stara się zarażać innych. - Kiedy jadę na rehabilitację, to biorę ze sobą zdjęcia i opowiadam innym chorym o tych wyjazdach. Mogę ich przenieść do zupełnie innego świata, dzięki temu zapominają o swoich własnych problemach - opowiada.

- Spełniam marzenia, kiedy choroba mi na to pozwala. Lekarz powiedział mi, że ryzykowałem życiem, ale ja czuję, że wróciłem zdrowszy - mówi Reporter 24. W planach ma już kolejne wyjazdy. A choroba? Ona go tylko napędza, by na przekór zobaczyć kolejną odległą część świata.

O tym, że Reporterzy 24 lubią przemierzać świat, świadczy aktualizowana przez nas na bieżąco mapa. Oto relacje, które otrzymaliśmy od Was w ramach akcji "Pokaż nam świat":
Autor: sc/popi