"Silne burze z gradobiciem spowodowały dużo strat" - napisała na Kontakt 24 internautka @Katarzyna o sobotniej ulewie w miejscowości Tuchlino na Kaszubach (woj. pomorskie). Strażacy w powiecie kartuskim wyjechali do kilkudziesięciu interwencji w związku z podtopieniami. Na części Pomorza ogłoszono alarm powodziowy.
"Na Kaszubach w sobotę po południu przeszły silne burze. Intensywny deszcz i gradobicie spowodowały dużo strat między innymi w rolnictwie. Zalane zostały liczne gospodarstwa domowe. Zniszczeniu uległy również drogi lokalne" - napisała @Katarzyna, przesyłając zdjęcia i film z miejscowości Tuchlino.
Oficer dyżurny straży pożarnej w Kartuzach potwierdził, że strażacy prowadzili działania w Tuchlinie, gdzie wylała rzeka. "Straż od około godziny 16 ma bardzo dużo zgłoszeń o zdarzeniach związanych z ulewami. Działania polegają głównie na wypompowywaniu wody z posesji. W całym powiecie strażacy przeprowadzili około 60 interwencji" - mówił w sobotę wieczorem dyżurny.
Ulewny deszcz i wiatr
Burze występowały od Śląska i Małopolski po Pomorze. W niektórych miejscach przechodziły wielokrotnie, co powodowało duże ilości opadów. Największe zanotowano w Sieradzu i Ostrowie Wielkopolskim. W wielu miejscach zjawisku towarzyszył grad, którego wielkość sięgała do 3 cm, a lokalnie nawet do 5 cm. Jak poinformował PAP, wydano ostrzeżenia meteorologiczne IMGW 2 stopnia (w trzystopniowej skali) – o możliwości wystąpienia silnych burz z gradem w woj. dolnośląskim, lubuskim, wielkopolskim i pomorskim, którym towarzyszyć może maksymalny opad deszczu do 60 mm (dolnośląskie) oraz porywy wiatru do 100 km/h, a także ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia – o możliwości wystąpienia burz z gradem w woj. zachodniopomorskim, warmińsko-mazurskim (powiat elbląski), kujawsko-pomorskim, mazowieckim (część północna i zachodnia), łódzkim, opolskim, śląskim, świętokrzyskim i małopolskim (maksymalny opad do 40 mm, porywy wiatru do 90 km/h).
Alarm powodziowy
Od sobotniego popołudnia w części woj. pomorskiego obowiązuje też alarm przeciwpowodziowy.
"Według informacji podawanych w sobotę o godz. 15 stany alarmowe przekraczały w Przegalinie o 7 cm, w Gdańskiej Głowie o 2 cm, a w Korzeniewie o 7 cm. W Tczewie poziom Wisły wynosił 813 cm (stan alarmowy to 820 cm).S tan wody w tym miejscu może wynieść w niedzielę 850 cm" - poinformował rzecznik wojewody pomorskiego Roman Nowak.
O alarmie powodziowym czytaj więcej na tvnmeteo.pl
Czytaj też Burze z gradem przechodzą przez kraj
Gwałtowne burze nie ominęły także innych regionów Polski. W województwie dolnośląskim doszło do podtopień budynków w miejscowości Złotoryja oraz gminach: Świerzawa i Zagrodno. W miejscowości Biegoszów (gm. Świerzawa) ewakuowano dwie osoby a blisko sto ewakuowało się samodzielnie. Uszkodzony został most na miejscowej rzece. Zalane zostały przydomowe studnie wody pitnej.
W Jarnołtówku (woj. opolskie) zerwany został dach z budynku mieszkalnego. Silne porywy wiatru uszkodziły linie energetyczne w rejonach Nysy (ok. 1100 odbiorców bez prądu) oraz Kluczborka (350 odbiorców).
W woj. łódzkim w wyniku burz w powiecie sieradzkim doszło do pożaru jednego budynku i zerwania dachu w drugim. Odnotowano zdarzenia z powalonymi drzewami.
Autor: aka/map