Wy pytacie, minister edukacji odpowiada. Sześciolatki, pieniądze i ulgi na przedszkola

Szumilas - art

"Dlaczego wbrew rodzicom nakazuje się sześciolatkom pójście do szkoły?", "co pani minister ma zamiar zrobić ze skandalicznym podnoszeniem etatów szkolnym psychologom i pedagogom z 20 do nawet 40 godzin pracy tygodniowo?", "kiedy zajęcia artystyczne i informatyka będą tak ważne jak język polski?" - m.in. na takie pytania internautów otrzymane na Kontakt 24 odpowiadała minister edukacji Krystyna Szumilas. Szefowa resortu edukacji, która była gościem "Wstajesz i wiesz" w TVN24, mówiła również o przesuniętej reformie przedszkolnej.

"Rodzice zadowoleni"

"Dlaczego wbrew rodzicom nakazuje się sześciolatkom pójście do szkoły? Wstępna rekrutacja do podstawówek pokazuje, że w tym roku w Rzeszowie pójdzie ich mniej niż przez ostatnie dwa lata. Czy pani minister tego nie widzi? Mówi, że 80 procent rodziców jest zadowolonych z pójścia sześciolatków do szkoły, a co z 20 procentami?" - pytała @Blanka nawiązując do tego, że od września 2014 r. każdy sześciolatek będzie musiał usiąść w szkolnej ławce (obecnie rodzice mają wybór - mogą posłać swoje sześcioletnie dziecko albo do zerówki w szkole lub przedszkolu, albo do pierwszej klasy).

"Mówię o rodzicach, którzy już zdecydowali się w tej trudnej sytuacji wysłać swoje dziecko do szkoły" - odpowiedziała minister."Od 2009 roku edukację rozpoczęło 184 tys. dzieci sześcioletnich. To jest około 340-350 tys. rodziców, którzy przeszli ten proces bycia sześciolatka w szkole. Ci rodzice mówią, że są zadowoleni, że ich dziecko poszło do pierwszej klasy" - tłumaczyła szefowa resortu edukacji.

Reforma przedszkolna przesunięta

Minister edukacji podczas rozmowy w studiu TVN24 odnosiła się również do przesunięcia reformy przedszkolnej (ulgi, które miały obowiązywać od września, wejdą w życie dopiero w przyszłym roku).

"Od 1 września 2014 r. wszystkie te godziny, które są poza pięciogodzinnym wymiarowym bezpłatnym czasem pobytu dziecka w przedszkolu, będą kosztowały złotówkę" - mówiła minister Szumilas. "Myślę, że dla rodziców to rozwiązanie jest bardzo korzystne" - twierdziła .

"Ten pierwszy pomysł zakładał, aby do tej niskiej opłaty dla rodziców dochodzić stopniowo (pierwsze dwie godziny za złotówkę i dochodzenie do 2016 roku do tego, aby wszystkie godziny były za złotówkę)" - mówiła minister.

"To się przesuwa o rok, ale z tą zmianą, nie będziemy czekać do 2015 czy 2016 roku, aby wszystkie godziny były za złotówkę" - stwierdziła. Jak dodała, jest już po uzgodnieniach z ministrem finansów.

"Co zrobić ze skandalicznym podnoszeniem etatów?"

Internautka @Karolina zainteresowana była zwiększeniem godzin pracy psychologom i pedagogom. "Co pani minister ma zamiar zrobić ze skandalicznym podnoszeniem etatów szkolnym psychologom i pedagogom z 20 do nawet 40 godzin pracy tygodniowo. A więc o 100 procent bez jednoczesnego proporcjonalnego zwiększenia ich wynagrodzenia?" - zapytała.

"Karta nauczyciela nie reguluje pensum nauczycieli, psychologów i pedagogów. To jest zapisane w kompetencjach samorządu terytorialnego. Czas pracy nauczyciela wynosi do 40 godzin tygodniowo. W ramach tego czasu pracy samorządy mogą decydować o pensum nauczyciela, psychologa i pedagoga. Nauczyciel pracuje do 40 godzin przygotowując się do lekcji. To samo robi psycholog. Bo on w ramach swojego etatu nie pracuje tylko i wyłącznie z dziećmi. On w ramach etatu, tak jak nauczyciel, przygotowuje się do tej pracy" - wyjaśniała Krystyna Szumilas.

"Kiedy zmiany w Karcie Nauczyciela?"

Minister edukacji odniosła się również do pytania @Krzysztofa dotyczącego terminu wejścia proponowanych zmian w Karcie Nauczyciela. "Do 28 kwietnia kończą się konsultacje założeń do ustawy. Po przyjęciu tych założeń przez rząd, będzie przygotowywany projekt ustawy. Na razie widać, że te konsultacje przebiegają w miarę sprawnie i mam nadzieję, że jak najszybciej ten projekt trafi do rządu" - powiedziała minister.

"Zajęcia artystyczne i informatyka są ważne"

Internauci pytali również, kiedy informatyka i zajęcia artystyczne dzieci będą tak samo traktowanie jak m.in. język polski. "Zajęcia artystyczne i informatyka są ważne" - odpowiedziała Krystyna Szumilas. "Nowa podstawa programowa i nowy ramowy plan nauczania, który podpisałam doprowadza do tego, że lekcje z przedmiotów informatyki i zajęć artystycznych są w szkole. Dzisiaj są to konkretne zajęcia z konkretnych przedmiotów: plastyka, muzyka" - wyjaśniła.

"Prowadzimy program 'Cyfrowa Szkoła'. Prawie 400 szkół w Polsce otrzymało mobilne pracownie komputerowe. Szkolimy nauczycieli, bo informatyka to nie tylko lekcje informatyki. To wykorzystanie nowoczesnych technik informacyjno-komunikacyjnych na języku polskim, na matematyce, przyrodzie" - dodała minister edukacji.

Autor: js//tka

Ważny temat?

Podziel się!

Ważny temat?

Podziel się!

Czekamy na Wasze:

Pozostałe wiadomości

Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać, jak samochody zawróciły i jadą pod prąd na autostradzie A4 na Opolszczyźnie. Powodem miał być korek po wypadku ciężarówek.

Pod prąd na autostradzie A4. Nagranie

Pod prąd na autostradzie A4. Nagranie

Źródło:
Kontakt24

Kierowca samochodu osobowego na łuku drogi wpadł do rzeki w Nowej Rudzie (Dolnośląskie). Okazało się, że był pijany, w organizmie miał dwa promile alkoholu. Zdjęcie z wypadku otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Pijany kierowca wjechał do rzeki

Pijany kierowca wjechał do rzeki

Źródło:
Kontakt24

Czekamy na wypłaty świadczeń - alarmują nas czytelnicy piszący na Kontakt24. Rodzice skarżą się na brak pieniędzy z rządowego programu Aktywny Rodzic, który ruszył 1 października ubiegłego roku. Jak dowiadujemy się w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej sytuacja dotyczy nawet 48 tysięcy dzieci, to 12 proc. wszystkich wniosków. - Nie dziwię się, że rodzice są wkurzeni - mówi nam z kolei jedna z mam, która za żłobek płaci ponad dwa tysiące złotych.

Co ósme dziecko bez pieniędzy z programu Aktywny Rodzic. "Budżet nie jest z gumy"

Co ósme dziecko bez pieniędzy z programu Aktywny Rodzic. "Budżet nie jest z gumy"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W Chmielniku na Podkarpaciu 60-latka potrąciła w rejonie przejścia dla pieszych 10-latka. Na miejscu lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Dziecko trafiło do szpitala.

Dziecko potrącone w pobliżu przejściu dla pieszych. Lądował śmigłowiec LPR

Dziecko potrącone w pobliżu przejściu dla pieszych. Lądował śmigłowiec LPR

Źródło:
tvn24.pl

W czwartek na śródmiejskim odcinku Wisłostrady doszło do niebezpiecznego zdarzenia. Jeden z kierowców jechał tą bardzo ruchliwą arterią pod prąd. Sytuację uchwyciła kamera samochodowa jednego ze świadków.

Pod prąd Wisłostradą. "Nie mam pojęcia, jak on się tam znalazł"

Pod prąd Wisłostradą. "Nie mam pojęcia, jak on się tam znalazł"

Źródło:
Kontakt24

Nie udało się uratować mężczyzny, który "utracił funkcje życiowe" podczas transportu na izbę wytrzeźwień w Białymstoku. Policja zapewnia, że "zgon nie był spowodowany czynnościami interwencyjnymi funkcjonariuszy". Przyczynę jego śmierci wyjaśni sekcja zwłok. Informację o zdarzeniu otrzymaliśmy na Kontakt24.

Śmierć podczas policyjnej interwencji. Mężczyzna zmarł w radiowozie

Śmierć podczas policyjnej interwencji. Mężczyzna zmarł w radiowozie

Źródło:
Kontakt24

Trudne warunki atmosferyczne spowodowały w nocy z wtorku na środę opóźnienia kilkuset pociągów. Na Kontakt24 otrzymaliśmy relacje dotkniętych utrudnieniami pasażerów. - Sytuacja na sieci kolejowej stabilizuje się. Wszystkie linie kolejowe są przejezdne - przekazały PKP Polskie Linie Kolejowe.

Trudne warunki na kolei i ogromne opóźnienia. Wszystkie linie kolejowe są już przejezdne

Trudne warunki na kolei i ogromne opóźnienia. Wszystkie linie kolejowe są już przejezdne

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Z mostu gen. Stefana Grota-Roweckiego odpadła metalowa platforma. Zamontowana pod płytą przeprawy konstrukcja była używana podczas przeglądów technicznych. Jak zapewnia Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, uszkodzenie nie ma wypływu na ruch pojazdów i pieszych na moście.

Z mostu Grota-Roweckiego odpadła platforma

Z mostu Grota-Roweckiego odpadła platforma

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W aptekach w Polsce brakuje leku o nazwie Nakom Mite, który jest stosowany w leczeniu objawów choroby Parkinsona. Zgłoszenie w tej sprawie otrzymaliśmy na Kontakt24. "Z informacji uzyskanych od podmiotu odpowiedzialnego wynika, że kolejna dostawa przewidziana jest na koniec marca bieżącego roku" - poinformował Główny Inspektorat Farmaceutyczny. Koncern Neuca zapewnia, że sprowadził odpowiednik leku.

W aptekach brakuje ważnego leku. "Już zaczynam się źle czuć"

W aptekach brakuje ważnego leku. "Już zaczynam się źle czuć"

Źródło:
tvn24.pl

Sobotni atak zimy zakończył się prawie tysiącem interwencji strażaków, głównie na Pomorzu. W dzień doszło do wielu kolizji i wypadków. Mokry, ciężki śnieg łamał konary i przewracał drzewa, uszkadzał linie energetyczne i utrudniał podróżowanie.

Prawie tysiąc interwencji po ataku zimy. Kolizje, nieprzejezdne drogi, podtopienia

Prawie tysiąc interwencji po ataku zimy. Kolizje, nieprzejezdne drogi, podtopienia

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24, PAP, TVN24

Opady śniegu nawiedziły część Polski w piątek rano. Miejscami obficie padało, a warunki na drogach były trudne. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt24.

Pokazaliście, gdzie znów zrobiło się biało

Pokazaliście, gdzie znów zrobiło się biało

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Nawałnice przeszły w niedzielę przez Arabię Saudyjską. Ulewny deszcz spowodował, że w mieście Dżedda doszło do podtopień. Widać je na nagraniu, które wysłała na Kontakt24 pani Martyna.

Nawałnice w Arabii Saudyjskiej. Podtopiona Dżedda na nagraniu Reporterki24

Nawałnice w Arabii Saudyjskiej. Podtopiona Dżedda na nagraniu Reporterki24

Źródło:
gulfnews.com, Kontakt24