"Mam gender i nie zawaham się go użyć", "chcemy medycyny nie ideologii", "dość przekrętów w sprawie alimentów" - to tylko niektóre hasła i postulaty uczestników tegorocznej Manify, która przeszła w niedzielę ulicami Warszawy. Zdjęcia z demonstracji dostaliśmy od Reportera 24 Dariusza Warczakoskiego.
"Wszystkie jesteśmy u siebie" - pod takim mottem przeszli w niedzielę uczestnicy 16. już Manify. "Hasło nie opisuje jednak sytuacji faktycznej" - czytamy na oficjalnej stronie Porozumienia Kobiet 8 Marca.
"Ono ma mówić: HALO! Wszyscy, którzy macie władzę i pieniądze, wszyscy, którzy się rozpychacie, wszyscy, którzy chcecie wyrzucić nas z kraju, mieszkań, z naszych ciał, wszyscy, którzy stoicie na straży tego antyludzkiego porządku: USŁYSZCIE, tak, do cholery, jesteśmy tu WSZYSTKIE U SIEBIE!" - piszą organizatorzy.
Feministyczna mapa Warszawy
Manifestujący kobiety i mężczyźni przeszli ważniejszymi miejscami na feministycznej mapie stolicy, chcąc tym samym pokazać, gdzie "są u siebie". Nie zabrakło takich kluczowych punktów, jak Fundacja Feminoteka, Fundacja MaMa czy Skłot Syrena.
- Chodzi o to, żeby zaznaczyć obecność kobiet w przestrzeni publicznej, by była ona dla nich dostępna, by kobiety wszędzie czuły się bezpiecznie: w pracy, w domu, na ulicy - tłumaczy Elżbieta Korolczuk, jedna z organizatorek Manify.
"Częściej doświadczają przemocy"
- W tym roku szczególnie ważnym tematem jest sytuacja kobiet z niepełnosprawnością, które często są dyskryminowane ze względu na płeć i na niepełnosprawność, częściej niż inne grupy doświadczają przemocy, borykają się z rożnego rodzaju ograniczeniami i barierami: komunikacyjnymi, architektonicznymi i technologicznymi. Z tego powodu nie wszystkie obiekty są dla nich dostępne, nie są w stanie porozumieć się z urzędnikami, trudno im uzyskać niezbędną pomoc, nie zawsze mogą skorzystać z pomocy lekarskiej, często z tego powodu zaniedbują badania profilaktyczne - wyjaśnia dalej.
Organizatorzy zadbali również o Kids Block, czyli strefę dla osób przebywającymi z dziećmi, a dla osób z niepełnosprawnością starano się o transport dostosowany do ich potrzeb.
Wśród manifestujących były także osoby, które nie zgadzały się z prezentowanymi postulatami.
Autor: em//tka