"Wszyscy się bawią: Kościół, wojsko i policja". Parada równości w Szwecji

Parada Równość w Sztokholmie

Tańczący z tęczowymi flagami żołnierze, przedstawiciele Kościoła maszerujący ramię w ramię z kolorowym tłumem i klaszczący w rytm muzyki policjanci. Tak w Sztokholmie świętowano dni równości. - Obchodzone są tutaj mniej więcej od 20 lat - powiedziała Reporterka 24, które przesłała do nas nagrania z tegorocznej parady.

Kontakt24 - Opinia użytownika

Parada Równość przeszła ulicami stolicy Szwecji w sobotę.

Pani Ewa, która mieszka w Sztokholmie od ponad 30 lat powiedziała, że tęczowe przemarsze organizowane są od co najmniej dwudziestu lat. - Obecnie parada jest dużo większa. Dołącza coraz więcej instytucji, przychodzi więcej ludzi - opisywała.

- Kościół szwedzki też bierze udział w tym marszu. Wszyscy się cieszą i bawią. Dołącza wojsko, policja, służba zdrowia, biura podatkowe, banki, partia rządząca, ale również partie opozycyjne. Cała Szwecja bierze udział w tym pochodzie - wyliczała.

Parada bez kontrmanifestacji

Reporterka 24 podkreśliła, że tego dnia nikt nie organizuje kontrmanifestacji. - Jeżeli chcą manifestować, to w innym czasie, ale nie w dniu, kiedy odbywa się "Pride Parade", czyli manifestacja dumy. Wszyscy są bardzo zadowoleni i dumni - zapewniła.

Jak powiedziała, imprezie towarzyszą liczne wydarzenia.

- Cały tydzień trwają różne warsztaty dla dzieci związane z LGBT. Organizowane są spotkania i odczyty. W mieście jest dużo różnych imprez poprzedzających ten największy pochód - relacjonowała.

Pani Ewa przyznała, że od jakiegoś czasu przy pomocy mediów obserwuje sytuacje parad równości w Polsce. - Od kilku lat to obserwujemy i mogę porównać, jak to wygląda. Strasznie duży kontrast - przyznała.

Wielka parada każdego roku

Festiwal Stockholm Pride (Sztokholmska Duma) organizowany jest w stolicy Szwecji od 1998 roku. Odbywa się w lipcu lub na początku sierpnia.

Centrum imprezy jest "Pride House", czyli "Dom Dumy", w którym odbywają się seminaria, debaty, warsztaty, wystawy, a także pokazy filmowe czy spektakle teatralne. W połowie tygodnia festiwalowego otwierany jest również "Pride Park" ("Park Dumy"), gdzie znajdują stoiska organizacji, jak również sklepy, restauracje oraz sceny, na których do sobotniego wieczora występują znani artyści.

Zwieńczeniem festiwalu jest tęczowy pochód, który przechodzi przez miasto w sobotę.

Autor: est/ak / Źródło: www.stockholmpride.org

Ważny temat?

Podziel się!

Ważny temat?

Podziel się!

Czekamy na Wasze:

Pozostałe wiadomości

W Gorzowie Wielkopolskim doszło do pożaru dachu Akademii im. Jakuba z Paradyża. Spłonęły dach i poddasze. Ogień rozprzestrzenił się na pobliski budynek, a także na piętro niżej. Strażakom udało się opanować żywioł po kilku godzinach akcji, a dogaszanie może potrwać nawet do sobotniego poranka. Nieznane są przyczyny wybuchu pożaru. Prezydent miasta Jacek Wójcicki mówi o "przepotężnej skali zniszczeń".

Spłonął historyczny budynek. "Skala zniszczeń przepotężna"

Spłonął historyczny budynek. "Skala zniszczeń przepotężna"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, kontakt 24

Nie znaleziono obiektu latającego, który miał spaść w środę w okolicy Gorzyczek (woj. śląskie). Osoba zgłaszająca widziała lecącą nisko awionetkę, a potem dym. Z kolei Polska Agencja Żeglugi Powietrznej odebrała z tej samej okolicy sygnał alarmowy niewiadomego pochodzenia. Informację o tym zdarzeniu otrzymaliśmy na Kontakt 24. 

Dym, sygnał alarmowy i nocne poszukiwania awionetki. Nic nie znaleźli

Dym, sygnał alarmowy i nocne poszukiwania awionetki. Nic nie znaleźli

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl/ Kontakt24

Wielka Brytania zmaga się z silnym wiatrem i ulewami. Dochodzi do gwałtownych powodzi. Najtrudniejsza sytuacja jest na południu Anglii, gdzie ewakuowano część osób z kompleksu domków letniskowych i pola kempingowego. Jedna osoba z objawami hipotermii trafiła do szpitala. Zalane są niektóre drogi, wystąpiły utrudnienia na kolei.

Wichury i powodzie w Anglii. Setki osób ewakuowano

Wichury i powodzie w Anglii. Setki osób ewakuowano

Źródło:
The Independent, BBC, Reuters, Kontakt 24

We wtorek w godzinach porannych samochód ciężarowy wypadł z drogi pomiędzy miejscowościami Mielenko Drawskie a Dzikowo (Zachodniopomorskie). Przewożony w naczepie ładunek wysypał się na jezdnię, zablokował przejazd. Zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Samochód ciężarowy przewrócił się, rozsypany ładunek zablokował drogę

Samochód ciężarowy przewrócił się, rozsypany ładunek zablokował drogę

Po kilkugodzinnej akcji strażacy opanowali pożar hali magazynowej przy ulicy Rzepakowej w Katowicach. - Doszło do pożaru w przestrzeni, gdzie magazynowane były hulajnogi elektryczne - przekazał kpt. Rafał Gruszka z Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach.

Gęsty dym zaalarmował mieszkańców Katowic

Gęsty dym zaalarmował mieszkańców Katowic

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, Kontakt24, PAP

Ptak zaplątał się w siatkę balkonową w Kielcach. Aby oswobodzić go z pułapki, konieczna była interwencja strażaków. Zdjęcia z akcji otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Ptak uwięziony w siatce balkonowej. Uratowali go strażacy

Ptak uwięziony w siatce balkonowej. Uratowali go strażacy

Źródło:
Kontakt 24

81-letni kierowca zasłabł za kierownicą na drodze krajowej nr 21 na wysokości Zimowisk (woj. pomorskie), zjechał na przeciwległy pas i uderzył w inne auto. Na czas pracy policji wprowadzono ruch wahadłowy. Zdjęcia i film otrzymaliśmy na Kontakt 24.

81-letni mężczyzna zasłabł za kierownicą

81-letni mężczyzna zasłabł za kierownicą

Źródło:
tvn24.pl

W Gnieźnie pijany kierowca zamiast objechać rondo dookoła, wjechał na jego środek. Auto utknęło na zielonej wyspie. - 64-latek twierdził, że się zamyślił - przekazuje oficer prasowa gnieźnieńskiej policji.

Zatrzymał się na środku ronda. Twierdzi, że się zamyślił

Zatrzymał się na środku ronda. Twierdzi, że się zamyślił

Źródło:
TVN24.pl