W 91. rocznicę Bitwy Warszawskiej, na Placu Piłsudskiego odbyły się w niedzielę uroczystości związane ze świętem Wojska Polskiego. Oprócz uroczystych nominacji, słów uznania dla poświęceń żołnierzy, prezydent Bronisław Komorowski mówił o potrzebie reform w polskiej armii, którą odsłoniła katastrofa smoleńska. Święto Wojska Polskiego uczczono także w innych miastach. Wśród obecnych na Placu Piłsudskiego w Warszawie byli Reporterzy 24 - jackolew, mackoski, Pawel_Tyminski i DARIUS. Relację z Głogowa (woj. dolnośląskie) zamieścił z kolei na swoim profilu Reporter 24 PawlaNews, a z Opola - serwis 360opole.pl.
Uroczystości w dniu święta Wojska Polskiego rozpoczęły się rano w Katedrze Polowej Wojska Polskiego mszą świętą w intencji ojczyzny. Odprawił ją biskup polowy Józef Guzdek.
"To bardzo trudna i niebezpieczna służba w imieniu i na rzecz społeczeństwa, pełniona nierzadko z narażeniem własnego zdrowia i życia. Podejmuje ją żołnierz, który wypowiadając słowa przysięgi wojskowej, zobowiązuje się bronić najwyższych wartości: niepodległości i granic RP, a jeśli zajdzie taka potrzeba "krwi własnej i życia nie szczędzić" - mówił biskup polowy.
Kwiaty pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego złożyła prezydencka para w towarzystwie m.in szefa MON Tomasza Siemoniaka oraz szefa SG WP gen. Mieczysława Cieniucha. Wieniec złożyła także córka marszałka Piłsudskiego Jadwiga Jaraczewska oraz jej syn, Krzysztof Jaraczewski.
Jeszcze przed Belwederem prezydent wręczył nominacje generalskie.
"Słabość rodzi słabość"
W południe na Placu Piłsudskiego odbyła się oficjalna odprawa wart. Defiladom reprezentacyjnych pułków wojska przyglądali się zgromadzeni na Placu licznie zgromadzeni mieszkańcy. Na uroczystości prócz prezydenta przybyli też m.in. premier Donald Tusk, marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna. Obecni także byli przedstawiciele parlamentu i rządu, najwyżsi dowódcy wojska, kombatanci, reprezentanci władz samorządowych, którzy złożyli kwiaty przed Grobem Nieznanego Żołnierza.
Przemówienie prezydenta Bronisława Komorowskiego koncentrowało się wokół wniosków z raportu komisji Millera po katastrofie smoleńskiej. "Katastrofa smoleńska ujawniła istotne słabości systemu kierowania i dowodzenia w Siłach Zbrojnych(...). Słabość rodzi słabość" - mówił w swoim przemówieniu.
Święto Wojska Polskiego
Święto Wojska Polskiego zostało ustanowione w 1923 roku. Przypada ono na rocznicę zwycięskiej bitwy w wojnie 1920 roku. Od 1947 dzień wojska przypadał 12 października, w rocznicę bitwy pod Lenino, by upamiętnić udział w tej batalii 1 Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki. Od 1992 roku dniem Wojska Polskiego ponownie stał się 15 sierpnia.
Świętowali też w Głogowie
Święto Wojska Polskiego uczczono w wielu polskich miastach. Jak relacjonuje Reporter 24 PawlaNews, w Głogowie (woj. dolnośląskie), duże zainteresowanie wzbudził pokaz sprzętu. Żołnierze okazali się niezwykle gościnni i cierpliwi. Każdy mógł wejść do czołgu i obejrzeć pod czujnym okiem mundurowych zabezpieczoną broń.
W Opolu również
Równie gościnnie zainteresowanych militariami przyjęli żołnierze w Opolu. W pokazie zorganizowanym na Placu Wolności uczestniczyły całe rodziny. Największe zainteresowanie sprzętem wykazywały jak zwykle dzieci, choć i dorośli nie wahali się wykorzystać rzadkiej okazji. Ogromną popularnością cieszyła się popisowa wojskowa grochówka, za którą ustawiła się długa kolejka.
Pod opolskim ratuszem odbyła się uroczysta część obchodów. Zdjęcia zamieścił w Kontakcie 24 serwis 360opole.pl
Autor: ak//tka