Mała owieczka trzymająca za rękę groźnego wilka - na taki widok można się natknąć podczas spaceru po warszawskim Targówku. Wczoraj nastąpiła inauguracja muralu "Człowieczy los" na bloku przy ul. Radzymińskiej, symbolizującego współpracę Warszawy i Dusseldorfu. Zdjęcie malowidła zamieścił w serwisie Kontaktu Reporter 24 TO3.
Mural "Człowieczy los" jest dziełem dwóch grup: polskiej Twożywo i niemieckiej Farbfieber, powstałym w ramach światowego projektu "go west – go east" z okazji 20-lecia partnerstwa miast Warszawa – Dusseldorf.
Projekt muralu zrealizowała Fundacja Open Art Projects, dzięki środkom władz obydwu miast.
Sam pomysł, według Fundacji, ma na celu zbliżyć twórców z obu stron Odry "ramach programu wsparcia wymiany kulturalnej oraz komunikacji i idei partnerstwa między artystami i mieszkańcami miast partnerskich Warszawy i Dusseldorfu".
Właśnie przez sztukę, według pomysłodawców, mieszkańcy miast mogą siebie nawzajem poznać i zrozumieć. "Sztuka intensywnie i w zagęszczonej formie odzwierciedla rozwój i osiągnięcia danego społeczeństwa oraz przekazuje na wiele sposobów, jego myśli, życzenia i pragnienia, jak również jego postawy religijne i światopoglądowe" - tłumaczy Fundacja.
Jak podkreślił realizator projektu, malarstwo ścienne łatwo trafia do odbiorców przez swój publiczny charakter. "Malarstwo ścienne wchodzi w relacje ze swoim otoczeniem i wpływa na nie, wprowadzając sztukę w codzienność. Stając się częścią miejscowej kultury wnosi, poprzez swoją otwartość i publiczny charakter, nowe idee i impulsy oraz jest medium, które oddziałuje w przestrzeni publicznej przez wiele lat" - wyjaśnia Fundacja.
Autor: aj//ŁUD