"Chociaż nikt z moich bliskich nie zginął w katastrofie pod Smoleńskiem, to głęboko przeżywam ten dramat, bo też czuję się jego ofiarą" - opisuje swoje przeżycia @Ewa w dzień trzeciej rocznicy katastrofy w Smoleńsku, gdzie w 2010 roku zginęło 96 osób. Rocznicowe obchody organizowane są w wielu miejscach w kraju i za granicą. Czekamy na Wasze relacje i komentarze.
10 kwietnia 2010 roku w katastrofie prezydenckiego samolotu w Smoleńsku zginęło 96 osób, wszystkie osoby na pokładzie, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka. Pasażerowie zmierzali na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Raport z trzeciej rocznicy katastrofy w Smoleńsku na tvn24.pl
"Więcej wspomnień"
"Chociaż nikt z moich bliskich nie zginął w katastrofie pod Smoleńskiem, głęboko przeżywam ten dramat, bo też czuję się jego ofiarą. Modlę się nie tylko za tych, którzy stracili życie, ale i za tych, którzy nie pozwalają im godnie umrzeć, którzy nie dają im i mnie prawa do uczczenia tego bolesnego rozstania w ciszy i skupieniu i którzy sprawiają, że te 96 śmierci staje się nadaremnych" - dzieli się swoimi przemyśleniami @Ewa.
"Dziękuję za pokazanie w rocznicę katastrofy Smoleńskiej, jak to było wtedy, pozwoliło mi to na chwile zadumy przed wyjściem do pracy i to było godne uczczenie ofiar. Więcej takich wspomnień dzisiaj, a nie tych wrzeszczących gawiedzi" - napisała @Maria w odnieniesiu do dzisiejszego programu "Wstajesz i wiesz".
"Warto pomyśleć o ofiarach"
"Bardzo się cieszę, że pracuję dziś cały dzień i nie będę musiała patrzeć i słuchać o rocznicy. Politycy bardzo pięknie mi ją obrzydzili. Empatia i współczucie zniknęło, a pod nazwa 'rocznica smoleńska' jest dla mnie tylko polityczną rozgrywką i nie zgadzam się z tym" - napisała @Beata.
"10 kwietnia większości Polakom, jak przypuszczam, nie kojarzy się z powagą uroczystości i uczczenia pamięci ofiar Katastrofy Smoleńskiej, ale z obawą przed wywołaniem przez nieodpowiedzialnych zwolenników zamachu smoleńskiego nieszczęścia narodowego tu i teraz. To smutne, ale niestety, jak długo pozwolimy J. Kaczyńskiemu siać nienawiść, tak długo będziemy się bać o nasz spokój" - podsumowuje @Alicja. "Tak, warto dziś pomyśleć o 96 ofiarach i o tym, dlaczego teren katastrofy w Smoleńsku zaorano, zasypano i zabetonowano. Warto pomyśleć, dlaczego drzewa wokół wycięto, a szczątki samolotu trzymano pod gołym niebem tak długo, aby deszcze zmyły wszelkie ślady chemiczne. Pamiętając o ofiarach tej katastrofy i oddając im cześć, warto też pomyśleć też o tym, dlaczego tak się stało" - pisze @bokula.
"I znowu się zaczyna. W kółko to samo. Kolejne komisje, które nic nie ustalą, bo nic nie ma do ustalania. Wypadek i tyle. Oczywiście Ci, którym na tym zależy, będą forsować inne rzeczy."
Uczczą pamięć ofiar katastrofy pod pomnikiem na Powązkach
Rodziny ofiar oraz przedstawiciele władz państwowych i samorządowych uczczą pamięć ofiar katastrofy podczas uroczystości pod pomnikiem ofiar na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Państwowe uroczystości organizowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego rozpoczną się o godz. 13 w Centrum Opatrzności Bożej w Warszawie.
W Warszawie społeczne obchody rocznicy katastrofy organizują na Krakowskim Przedmieściu m.in. Prawo i Sprawiedliwość, Kluby Gazety Polskiej, stowarzyszenie Solidarni 2010 oraz Ruch Społeczny im. Lecha Kaczyńskiego. Później na Cmentarzu Powązkowskim, Cmentarzu Bródnowskim i w Świątyni Opatrzności Bożej szef PiS Jarosław Kaczyński i politycy tej partii odwiedzą mogiły osób, które zginęły w katastrofie.
Marsze milczenia w całym kraju
Państwowe delegacje będą obecne również na uroczystościach w Katyniu i Smoleńsku, gdzie zostaną odprawione msze święte oraz, w asyście wojskowej, złożone wieńce i zapalone znicze - także w pobliżu pasa startowego lotniska pod Smoleńskiem.
W wielu pozostałych miastach kraju, m.in. w Lublinie, Szczecinie, Olsztynie, Opolu, Bydgoszczy, Kielcach, Poznaniu odbędą się uroczystości wojskowe, apele pamięci, odprawione będą msze organizowane przez PiS i Kluby Gazety Polskiej. Wieczorem ulicami Szczecina, Gdańska, Wrocławia, Łodzi przejdą marsze milczenia.
Autor: aolsz/ja/k