"Po 10 latach uważam, że był to strzał w dziesiątkę" - pisze na Kontakt 24 jeden z internautów. Dziesięciolecie Polski w UE podsumowują nie tylko politycy. W mailach, które przychodzą dziś na skrzynkę Kontaktu 24, nie brakuje Waszych, często bardzo osobistych, podsumowań, opinii i komentarzy. Czekamy na kolejne!
"Świętuję dzisiaj! (...) Wspominam radość sprzed 10 lat na Rynku Głównym w Krakowie. Było naprawdę pięknie i optymistycznie. Ja tego optymizmu nie straciłam i cieszę się, że jesteśmy w Unii pamiętając czasy kiedy wyjeżdżając na wakacje 'trzepano' mój bagaż. Jesteśmy częścią Europy. Poczujmy radość i na Boga nie narzekajmy!" - napisała @Ewa.
Z 10 lat członkostwa w Unii Europejskiej zadowolony jest również @Paweł. "Ja z moją rodziną zostałem w Polsce i sięgając pamięcią w przeszłość oraz patrząc w przyszłość uważam, że to była lepsza decyzja niż wyjazd np. do Anglii. Należy pokazywać szczególnie młodym ludziom, że w Polsce też są perspektywy. Przez te 10 lat założyliśmy z żoną firmę, urodziło się dwoje naszych dzieci, zamieniliśmy 20 metrowe wynajmowane mieszkanie na własny domek pod Warszawą. (...). Polska jest cudownym krajem do życia, w którym jeśli tylko chcemy to możemy spełniać marzenia !" - pisze.
@Leszek przyznaje, że był unijnym sceptykiem. "Po 10 latach jednak uważam, że był to strzał w dziesiątkę. Zmieniłem zdanie w momencie powstania infrastruktury drogowej. Bez Unii nadal byśmy tkwili w socjalizmie pomimo zmiany ustroju. 5 godz. z Warszawy do Berlina robi wrażenie" - stwierdza.
"Szansa na normalne życie"
Polacy mieszkający na emigracji przyznają z kolei, że Unia dała im przede wszystkim możliwość życia w innym kraju, gdzie - jak tłumaczą - często jest łatwiej.
"Wyjechałem do Norwegii w 2007 roku. Dzięki temu, że weszliśmy do Unii było to możliwe. Początkowo miało to być około 5 lat, żeby zarobić na dom. Było ciężko, lecz teraz nie zamierzam wracać. Wejście do Unii dało szanse na normalne życie dla tysięcy polskich rodzin. Znam tu wielu Polaków, którzy mówią, że nie wrócą do Polski na stałe, choć każdy tęskni za rodziną i krajem" - pisze @Marcin
"Już 9 lat jestem w Londynie. To miejsce dało mi prace, normalne życie. Tutaj poznałem żonę, mamy 2,5-letnią córkę. Mamy po 34 lata i.... bardzo chcemy wrócić. Chciałbym, żeby Polska dała mi choć połowę tego co Anglia, a wrócę, bo jestem Polakiem" - stwierdza @Sebastian.
"Mieszkam w Holandii już od 13 lat. (...)Jest mi tutaj dobrze. Jestem dumny, że Polska jest w Unii. Dała nam emigrantom wiele szans rozwoju. Polska się zmieniła na korzyść. Nie wszystko, lecz na to potrzeba czasu. Dzięki wyjazdowi z kraju jestem dumny, iż jestem Polakiem. To odczuwa się na każdym kroku. Myślę, że na emeryturze wrócę do kraju" - zaznacza @Adam.
Zmiany w Polsce dostrzega również Peter mieszkający od 15 lat w Stanach Zjednoczonych. "Za miesiąc minie 15 lat odkąd tutaj jestem. Znałem Polskę sprzed czasów Unii i widzę ją po 15 latach. Różnica jest ogromna - na plus oczywiście. Chociaż jeszcze dużo przed Polską by dorównać do najlepszych, unijnych mocarstw" - stwierdza.
"Mentalnie nadal tkwi w głębokiej komunie"
Według części komentujących po dziesięciu latach w Unii dużych zmian w Polsce nie widać. "Żyjemy z żoną w Holandii już 10 lat. Holandia przyniosła nam stabilizację życiową, finansową, społeczną. Nie musimy się o nic martwić, mamy czas, pieniądze, możliwości. Cały czas tęsknimy za Polską, wracamy w każde święta i wakacje. Ale na stałe chyba nie wrócimy nigdy...Niestety, to jak chora jest Polska, widać tylko z perspektywy zagranicznej. (...) Polska jest 10 lat w Unii, ale mentalnie nadal tkwi w głębokiej komunie. Tu chyba trzeba stulecia, żeby to zmienić" - uważa @Tomasz.
Podobnego zdania jest @Anka. "Jestem ponad 6 lat w Wielkiej Brytanii i nie widzę dużych zmian w Polsce. Nie lubię jeździć do Polski na urlop. Jestem roztrzęsiona jak muszę podróżować PKP, ponieważ sama pracuję na brytyjskiej kolei i to co w Polsce się dzieje to masakra. Znajomi non stop płaczą, że pracy nie ma....nie ma kasy a tu my mamy życie.(...) W Polsce jak źle było tak jest. Cały czas trzeba kombinować. (...)" - stwierdza.
Autor: js/ja