Mistrzostwa Podhala w powożeniu, warsztaty folklorystyczne czy konkurs na fiakra roku (powożącego konnym pojazdem) - to tylko niektóre z atrakcji rozpoczętego w piątek na Dolnej Równi Krupowej w Zakopanem Międzynarodowego Festiwal Folkloru Ziem Górskich. Impreza odbywa się już po raz 43. W tym roku, ze względu na nasze przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej, została objęta specjalnym patronatem Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Folklorystycznym śpiewom i tańcom przyglądał się Reporter 24 o nicku acik34.
W niedzielę o godzinie 9 na Kasprowym Wierchu odbył się koncert pt. „Z tatrzańskich szczytów do wioski festiwalowej", w którym wzięli udział przedstawiciele wszystkich krajów biorących udział w festiwalu. Zaplanowano również Mszę Ekumeniczną, na której będą się modlić przedstawiciele różnych wyzwań. Po niej ulicami Zakopanego przeszedł barwny korowód i rozpoczęła się wystawa owczarków podhalańskich. Na wieczór zaplanowano uroczysty Koncert Inauguracyjny zwieńczony pokazem sztucznych ogni.
Walczą o "Złotą Ciupagę"
Idea folklorystycznej imprezy wywodzi się jeszcze z czasów przedwojennych. Pierwsza, międzynarodowa edycja festiwalu odbyła się w 1968 roku. Zespoły z całego świata rywalizują ze sobą w kilku kategoriach. Główną nagrodą w konkursie jest "Złota Ciupaga".
Dziś zakopiański konkurs jest prestiżową i uznaną imprezą folklorystyczną nie tylko w kraju, ale i zagranicą. Przez minione 39 lat uczestniczyło w nim prawie 460 zespołów zagranicznych z ponad 60 krajów, oraz około 200 grup polskich.
Autor: ad//tka